Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbehy našich laureátok na Slovenku roka 2022 v kategórií Biznis a manažment

jún 02, 2022 - 13:07
Začítajte sa do príbehov inšpiratívnych žien. Našich žien, ktoré nemali vždy na ružiach ustlané, ale postavili sa a aj v náročnejších časoch ukázali svetu svoju vnútornú silu. Pretože o tom je ženskosť. Byť nežná napovrchu a silná vo vnútri. Predstavujeme vám Ing. KATARÍNU VENGOVÚ, manažérka firmy Vinohradníctvo PAVELKA A SYN.
Foto: 
Ramon Leško

Patrím do vinohradov Malých Karpát

Už ako malá chodila so starými rodičmi po vinohradoch, zberala bobule, o ktorých počula, že sú odrazom slnka. Dnes je Ing. KATARÍNA VENGOVÁ ostrieľaná vinárka, ktorá je autorkou aj známej a obľúbenej značky ON a ONA.  

Rodinný príbeh prarodičov Kataríny Vengovej Pavelkovej sa začal odvíjať pred mnohými rokmi na úpätí Malých Karpát. Usilovnosť, súdržnosť, schopnosť prinášať tie najkvalitnejšie vína v časoch dobrých, aj tých menej úrodných, priniesli svoje ovocie. Už päť generácií Pavelkovcov sa venuje vinohradníctvu a dvadsaťsedem rokov poznáme na Slovensku aj známu spoločnosť Pavelka a syn, ktorú založil pokračovateľ rodu Milan Pavelka. Jeho dcéra Katarína, rovnako ako jej mama a brat tak napĺňajú odkaz svojich predkov, ktorým je hodnotné a vyhľadávané no už takmer na celom svete. 

Báseň ukrytá vo víne

Cesta k tomu, v čom nakoniec človek nájde zmysel, nebýva vždy priamočiara. Katarína sa rozhodla venovať ekonómii, zaujala ju práca daňovej kontrolórky, ale v podvedomí cítila, že by sa mala vrátiť na začiatok. Nadviazať na skúsenosti, s ktorými rástla a posúvať ich ďalej. „Áno, mojím veľkým vzorom boli starí rodičia a  otec, ktorý spoločne s bratom udržal tradíciu piatej generácie pestovania viniča a výroby kvalitného teroárového vína už pod značkou Pavelka a syn. Nie je veľkým tajomstvom, že keď som sa z daňovej kontrolórky chcela vrátiť do rodinnej firmy, musela som urobiť pohovor. Otec nie je za žiadnu protekciu. Musela som ukázať, že sa viem orientovať nielen v číslach, mať vzťah k tomu, čo ma naučili predkovia, ale aj naskočiť do zložitej doby, kde je silná konkurencia a kde síce vládne kvalita, ale aj dobrý marketing.“ Časom sa ukázalo, že urobila dobre. Dokázala nielen pripraviť nové projekty a posunúť vízie rodinnej firmy ďalej, ale aj sama sa vložila do výroby novej značky vína, ktorá sa stala súčasťou mnohých spoločenských udalostí. 

ONA A ON

„Som veľmi šťastná a hrdá, že sa mi podarilo pripraviť víno, ktoré je špeciálne určené ženám a o niečo neskôr, aj ich polovičkám. Víno, ktorého chuť evokuje vláčnosť a nehu, ktoré sa rozplýva v ústach a je voňavé, som nazvala ONA. Práve pri príprave tohto unikátneho druhu vína som sa posunula od projektovej a obchodnej manažérky k vinárke, ktorá sa môže vyhrať s ingredienciami a ukázať to, čo sa naučila od predkov, ale čo aj ďalej zdokonaľuje. Chcela som akoby vložiť chuť do vína, urobiť z neho báseň,“ vraví Katarína. „Človek vo vinohradníctve musí byť naladený na trendy, na domáci aj zahraničný trh, musí vedieť pracovať s číslami, ale aj sa zamerať na svoje zmysly a fantáziu. 

A, samozrejme, musí byť v dokonalom súzvuku s prírodou,“ odhaľuje svoje pocity mladá biznismenka a vinárka. 

Životné lásky

Za životný úspech Katarína Vengová považuje svoju milujúcu rodinu, manžela, deti a zázemie, ktoré jej vytvárajú. „Mám dve krásne deti a jedného privydatého veľmi šikovného nezbedníka, úžasného manžela, ktorý ma od začiatku vo všetkom podporuje, skvelých rodičov aj brata.“ 

Za najväčší životabudič však považuje prírodu. „Vyrástla som na južných svahoch Malých Karpát a tam budem vždy patriť.“

SR TV 01 BIZNIS A MANAŽMENT 50s


Ďakujeme všetkým partnerom za pomoc pri organizovaní ankety:

- - Inzercia - -