Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Úrad verejného zdravotníctva varuje cestovateľov pred Covidom-19

júl 01, 2022 - 12:33
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) počas dovolenkovej sezóny varuje cestovateľov pred ochorením COVID-19, odporúča základné pravidlá prevencie proti následkom horúčav, ako aj praktické zásady skladovania a prípravy potravín v letných mesiacoch. „Vírus SARS-CoV-2 cirkuluje aj v letných mesiacoch, hoci závažnosť epidemickej situácie v jednotlivých krajinách je odlišná.
Foto: 
canva.com

V rámci cestovania počas dovolenkovej sezóny preto dôrazne odporúčame dodržiavať štandardné preventívne opatrenia proti šíreniu COVID-19," uviedol v tlačovej správe ÚVZ.

Medzi pravidlá, ako predísť nakazeniu novým koronavírusom, ÚVZ odporúča očkovanie, oboznámenie sa s epidemickou situáciou v cieľovej destinácii či v tranzitných krajinách, dodržiavať dostatočný fyzický odstup, vzdialenosť jeden až dva metre od ostatných, používať respirátor alebo rúško na miestach, kde nie je možné udržiavať si fyzický odstup, najmä v interiéroch s väčším počtom ľudí a v dopravných prostriedkoch, dodržiavať dôslednú hygienu rúk alebo zvážiť cestovanie, ak má človek príznaky COVID-19, čaká na výsledky testovania alebo bol v úzkom kontakte s osobou pozitívne testovanou na COVID-19.

Úrad upozorňuje aj pred dopadmi tepla na zdravie. „Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb a z prírodných materiálov. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože bránia odparovaniu potu. Pozor na zvýšenú fyzickú námahu, robievajte si časté prestávky v tieni a v čase medzi 10.00 a 16.00 hodinou obmedzte pobyt vonku a nezdržiavajte sa na slnku. Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny (ideálne do 7. hodiny ráno). Dôležité je dodržiavanie pitného režimu. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne jeden a pol až tri litre tekutín denne," informuje ÚVZ.

Bezpečná príprava a skladovanie potravín, pokrmov a nápojov je podľa ÚVZ v lete veľmi dôležitá. „Obzvlášť v letnom období, ktoré sa spája s vyššími teplotami či cestovaním, môžete významne znížiť riziko ochorení z potravín dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) najdôležitejšie zásady prevencie spracovala do takzvaných Piatich kľúčov k bezpečnejším potravinám, teda udržiavajte čistotu, umývajte si ruky pred manipuláciou s potravinami a často aj počas prípravy jedla, umývajte si ruky po použití toalety, umývajte a čistite všetky plochy a zariadenia používané na prípravu jedál a chráňte priestory kuchyne a jedlo pred hmyzom, hlodavcami a inými zvieratami,“ povedala MUDr. Katarína Kromerová zo Sekcie ochrany a podpory zdravia v oblasti životného a pracovného prostredia ÚVZ SR.

- - Inzercia - -