Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako zvládnuť šestonedelie?

august 06, 2022 - 14:00
Stali ste sa mamou. Získali ste doživotnú úlohu a je dôležité si denne opakovať, že je úplne normálne, ak vám trvá dlhšie si na ňu privyknúť.
Foto: 
shutterstock

Práve šestonedelie je obdobím, kedy dochádza k najintenzívnejšiemu rozvoju vzťahu medzi mamou a bábätkom. Je to čas, ktorý patrí len vám, vášmu vzájomnému mojkaniu, dotykom, spoznávaniu, nácviku dojčenia. Jednoducho čas, kedy sa učíte žiť život spoločne. Je normálne, ak vás zaplavia pochybnosti, úzkosť, panika, občasné záchvaty plaču a pocitu, že ste tou najhoršou mamou, ktorá nevie, čo vlastne má robiť. Je úplne v poriadku, keď nebudete mať ráno energiu ani vstať z postele. Keď sa budete dívať na ten svoj malý uzlíček a zaplaví vás pocit, že neviete ako ďalej. Budete mať pocit, že nič nestíhate. Že len dojčíte, uspávate, odsávate a prebaľujete. Aj to je normálne. Doprajte si čas.

Vychutnávajte si prvých 6 až 8 spoločných týždňov v maximálnom pokoji s vašim voňavým bábätkom. Nehanbite sa všetkým zvedavcom povedať, že na návštevy ešte bude dosť času. Nie, naozaj šestonedelie nie je obdobím, keď si u vás návštevy majú podávať kľučky a zastaviť sa ,,len na kávu". Nie ste povinná obsluhovať nikoho. Každý normálny človek to pochopí. Nesnažte sa hneď vrátiť do kolotoča bezchybnej starostlivosti o domácnosť. Vaše bábätko sa vám bude denne meniť pred očami, snažte sa mu venovať maximum času a pozornosti. Ostatné vám neutečie. Ten malý človiečik je od vás plne závislý. Je to psychicky aj fyzicky veľmi náročné obdobie. Ale neraz sa prichytíte pri tom, že sa na toho vášho drobca zadívate a od samej lásky by ste ho zjedli.


Všetko je len obdobie. Ako šestonedelie bude plynúť, Váš denný režim sa bude ,,utriasať". Toto obdobie patrí len Vám. Priviedli ste na svet dieťa. Dali ste nový život. Zaslúžite si, aby sa k vám správali ako ku kráľovnej.

(zdroj: mama_gynekologicka)

- - Inzercia - -