Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hipoterapia, alebo o koňoch, ktoré liečia

august 10, 2022 - 14:00
Pôsobenie hipoterapie je komplexné a zasahuje oblasť rehabilitácie, psychológie a resocializácie. Jedinečnosť hipoterapie spočíva v podobnosti pohybu koňa v kroku s chôdzou človeka.
Foto: 
shutterstock

Táto vysoko účinná a mimoriadne obľúbená rehabilitačná metóda sa využíva v Špecializovanom liečebnom ústave Marína, š.p. už šestnásť rokov. Na tému hipoterapia sme sa rozprávali s fyzioterapeutom Dávidom, ktorý stál pri jej úplných začiatkoch v ŠLÚ Marína.

Dávid pracuje v Maríne 23 rokov a ako sme už spomenuli, 16 rokov sa venuje aj terapii s koňmi. Sám potvrdzuje, že začiatky s hipoterapiou boli veľmi náročné a to tak z finančného, ako aj personálneho hľadiska. „Dlhé roky som sa snažil presadiť, aby sa hipoterapia stala jednou z využívaných liečebných metód v ŠLÚ Marína. Nakoniec v roku 2005 som absolvoval kurz na hipoterapiu. Takže jeden z dôležitých krokov bol splnený, ale omnoho náročnejšie bolo nájsť chovateľa koní, ktorý by mal na túto terapiu vhodné kone. Začali sme spolupracovať s pánom Sanitrárom z Hornej Trebule, s ktorým úspešne spolupracujeme dodnes“, dodáva Dávid.

Vysvetlil nám, že pri hipoterapii je rovnako dôležitý každý člen tímu. Tím sa skladá z hipoterapeuta – má na starosti rehabilitáciu s pacientom, hipológa - stará sa o kone a ich výcvik, no a celý tím zastrešuje ošetrujúci lekár, ktorý určí, či je hipoterapia vhodná pre daného pacienta a predpíše ju.

Pre koho je hipoterapia vhodná?

Chceli sme vedieť, pre koho je táto terapia najúčinnejšia a od akého veku s ňou môžu pacienti začať. Dozvedeli sme sa, že hipoterapia je vhodná pre všetkých, bez obmedzenia veku. V Maríne pomáha hipoterapia hlavne deťom s detskou mozgovou obrnou. Ak to ošetrujúci lekár schváli, môžu ju absolvovať detskí pacienti už od šiesteho/ siedmeho mesiaca života. U starších pacientov napomáha najmä pri skoliózach. Pokiaľ ide o kontraindikácie, je potrebné poradiť sa s lekárom a jednou z nich býva napríklad strach, alergia na srsť, pooperačné stavy, kde je potrebné chrániť postavenie bedrového kĺbu, ktorý je poškodený ochorením, prípadne pred alebo po operácii. 

Pacient a kôň sa musia zoznámiť

Celý priebeh terapie sa však skladá z niekoľkých krokov. Kým sa začne s terapiou, je veľmi dôležité, aby sa pacient a kôň navzájom zoznámili, a to napríklad pohladením, česaním, či kŕmením koňa. Až potom prichádza na rad samotná terapia na základe pacientovej diagnózy. Najdôležitejším momentom pri hipoterapii je krok koňa, ktorý má určitý rytmus. Práve rytmus má vplyv na svalstvo, celé telo, ovplyvňuje jeho tonus – napätie, posilňuje ho, napomáha tréningu chôdze a zlepšeniu držania tela. Jedinečnosť je v tom, že pohyb koňa v kroku napodobňuje chôdzu človeka, a teda ide o rytmický tréning stability v priestore. Vďaka tomu pacient trénuje aj svoje „predstavy“, trénuje, pohyb bez obmedzení a napodobňuje chôdzu zdravého človeka.

Aj toto dokáže hipoterapia:

  • Aktivovanie posturálnych reflexných mechanizmov – ide o svaly zabezpečujúce držanie tela v určitej polohe napr. sed, stoj poloha na štyroch končatinách.
  • Normalizácia svalového tonusu – konským pohybom dochádza k stimulácii celého tela, telesná teplota koňa (ktorá je vyššia ako u človeka) pôsobí na svalový tonus a uvoľňuje ho, rýchlejší krok koňa aktivuje svalstvo, pomalší zase uvoľňuje.
  • Koordinácia pohybov.
  • Úprava svalovej disbalancie – niektoré svaly sú skrátené, niektoré oslabené na čo má pozitívny vplyv terapia s koňom.
  • Mobilizácia kĺbov – rozpohybovanie, uvoľnenie zo stuhnutosti.
  • Narúšanie patologických stereotypov – práve úprava tonusu a aktivity svalov do rovnováhy napomáha k zlepšeniu pohybového stereotypu, napr. pohybu panvy.
  • Zapájanie autochtónneho svalstva – aktivovanie hlbokých svalov chrbta k držaniu tela v sede. 
  • Facilitácia tvorby nových motorických programov – aktivovanie správnych pohybových stereotypov napríklad stoja, chôdze.
  • Zlepšenie emocionálneho vzťahu k cvičeniu – dieťa nevníma, že na koni cvičí, ale vníma hlavne koňa.

- - Inzercia - -