Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V mediálne sledovaných kauzách je už právoplatne odsúdených 17 osôb

august 11, 2022 - 11:37
V mediálne sledovaných kauzách, ktoré zahrnujú aj príslušníkov bezpečnostných zložiek a bývalých predstaviteľov štátnych orgánov je už právoplatne odsúdených 17 osôb. Na tlačovej konferencii to dnes povedal prezident Policajného zboru Štefan Hamran. Ako príklad uviedol bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, exprezidentku finančnej správy Lenku Wittenbergerovú, podnikateľa Zoroslava Kollára a viacerých bývalých policajtov alebo príslušníkov Slovenskej informačnej služby.
Foto: 
fb policia SR

„Tieto prípady úspešne prešli dozorujúcou prokuratúrou a právoplatne boli odsúdení," povedal policajný prezident s tým, že dôkazy, ktoré policajti zhromaždili, obstáli v súdnom konaní. Zároveň poukázal na to, že v prípade viacerých odsúdených išlo o nominantov vlád Roberta Fica (Smer-SD), ktorý permanentne kritizuje a spochybňuje postup orgánov činných v trestnom konaní v sledovaných kauzách. „Toto sú nominanti Roberta Fica," zdôraznil Hamran. V tejto súvislosti takisto povedal, že ak začneme spochybňovať tieto trestné konania, môžeme rovno roztrhať ústavu. „Právny štát by skončil ako taký," skonštatoval.

Zároveň podľa Hamrana 25 osôb vrátane podnikateľov Norberta B., Miroslava V. alebo Jozefa B. čelí obžalobe. Obvinených v prípravnom konaní je ďalších 17 osôb. Spolu 22 osôb sa ku skutkom priznalo a spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní. Stíhané osoby tiež vydali vyšetrovacím orgánom finančné prostriedky vo výške štyroch miliónov eur. „Postupuje sa presne tak, ako predpokladá zákon a striktne v súlade s dôkaznou situáciou," povedal šéf polície.

Hamran taktiež skonštatoval, že výpočet stíhaných bývalých policajných funkcionárov vrátane jeho predchodcu Tibora G. a bývalého šéfa NAKA Petra H. je hanbou pre spoločnosť. „Keď si pozriete výpočet tých funkcionárov, tak to desí, je to hanba," dodal.

- - Inzercia - -