Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo by ste mali vedieť o rakovine prsníka

máj 24, 2014 - 21:04
Aj keď som onkológ, naozaj nemám rada slovo rakovina. O to skôr, keď sa chystám písať o najčastejšom karcinóme u žien na Slovensku, o karcinóme prsníka.
Foto: 
Je to ochorenie, ktorého výskyt z nie úplne známych príčin vo vyspelých štátoch, ako sú štáty západnej Európy, severnej Ameriky, Austrálie, stále stúpa. Z roka na rok je diagnostikovaných viac a viac žien s touto diagnózou. Na Slovensku je to každoročne do 2 500 nových prípadov. Našťastie, stále väčšie a väčšie percento z nich vieme vyliečiť. Aktuálne je to okolo 40 percent. Vďaka výskumu, novým liekom, ale aj osvete a prevencii. A je veľkým šťastím, že k nám dnes prichádza oveľa väčší podiel žien v skorších štádiách ako v minulosti. Problém však je, že sa okrem stúpajúceho počtu nových pacientiek znižuje aj priemerný vek pacientiek.   
 
Príčiny choroby
 
Tých žien, ktorých karcinóm je spôsobený vrodenou  genetickou chybou v génoch BRCA1,2 , je však len niečo pod 5 percent. Medzi najznámejšie nositeľky tejto mutácie patrí Angelina Jolie, ktorá zdedila túto chybu po svojej mame. Tá zomrela na karcinóm prsníka. U tejto skupiny žien je veľmi vysoké  riziko výskytu  aj iných nádorových ochorení, hlavne karcinómu vaječníkov a tieto ochorenia prichádzajú v oveľa mladšom veku. Tu je naozaj namieste aj preventívne odstránenie oboch  prsníkov a vaječníkov. U ostatných 95 percent príčinu určiť nevieme. Takisto, ako nedokážeme presne vysvetliť fakt, že karcinóm prsníka sa vyskytuje najčastejšie u vyššej socio-ekonomickej vrstvy žien. Môžeme sa len domnievať, že je to aj preto, lebo toto je skupina, kde klesá počet pôrodov alebo sú ženy vo vyššom veku, stúpa dĺžka užívania hormonálnych prípravkov, stúpa konzumácia alkoholu u žien, množstvo stresov...
 
 
RIZIKOVÉ FAKTORY
 
Užívanie estrogénov (antikoncepcia, HST)
Neskoré alebo žiadne tehotenstvo
Obezita
Skorý nástup menštruácie
Denná konzumácia alkoholu (až o 40 percent vyššie riziko)
Fajčenie
Chronický stres
Strava s vysokým podielom nezdravých tukov
Genetika
 
Čo môžete urobiť pre včasnú diagnostiku?
 
Ak patríte k rizikovej skupine, určite nezabúdajte na pravidelný skríning prsníkov (mamografiu) raz za dva roky a to už po štyridsiatom roku života. A to minimum, ktoré môžete urobiť aj kedykoľvek doma, je samovyšetrenie. Ako na to, to sa dozviete napríklad aj na stránke www.zdraveprsia.sk
 
Nemusíte vždy prísť o prsník
 
V liečbe sa dnes uprednostňujú menšie operácie, to znamená, že ak nádor nie je príliš veľký, tak sa vyberie len nádor s malou časťou zdravého tkaniva. Takisto sa už štandardne na dobrých pracoviskách nevyberajú všetky lymfatické uzliny z podpazušia, okrem prípadu, keď sú už postihnuté karcinómom. Vtedy treba vybrať všetky. Ďalšiu liečbu potom určuje onkológ a nie je to vždy len chemoterapia, ale aj hormonálna liečba, rádioterapia alebo nové biologicky cielené lieky. 
 
MUDr.Oravcová PhD., Národný onkologický ústav
 
Viac sa dočítate v májovom vydaní La Femme!
 
Podobné články:
 
 

- - Inzercia - -