Dnes je utorok, 30.november 2021, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Do Soči iba s pasom!

február 07, 2014 - 14:54
Nevyhnutným krokom po kúpení vstupenky na športové podujatie na Zimných olympijských hrách (ZOH) v ruskom Soči je získanie tzv. pasu fanúšika. Bez neho ani držiteľa platnej vstupenky nevpustia na športové podujatie, upozorňuje ministerstvo zahraničných vecí pred začiatkom zimnej olympiády.
Foto: 
 
Napriek tomu, že pas fanúšika bude možné získať aj osobne priamo na registračných miestach v Soči, resp. už počas tranzitu v Moskve, prípadne v Krasnodare, ministerstvo odporúča registrovať sa ešte pred cestou online formou. "Samotný originál pasu fanúšika sa však vydáva priamo v registračných miestach v Moskve (1. Kolobovsky pereulok 18, metro zástavka Trubnaja) a v Soči (Kurortny prospekt 31, Novaja zarja 7, OC Moremall a Bestujeva ul. 1/1, OC Mandarin)," informuje rezort diplomacie na svojej webovej stránke.
 
Ak sa návštevníci rozhodnú pre registráciu osobne až na mieste, podľa organizátora bude procedúra trvať päť až desať minút. Operátor návštevníka odfotografuje, skontroluje identitu a číslo kúpeného lístku, resp. sériové číslo elektronickej objednávky lístka. Ministerstvo vzhľadom na striktné bezpečnostné kontroly zároveň odporúča návštevu športových podujatí plánovať s dostatočnou časovou rezervou. "V tejto súvislosti pripomíname nevyhnutnosť vyvarovať sa nosenia zakázaných predmetov, ako napr. sklenené fľaše, vreckový nožík a pod., ktoré môžu vzbudiť podozrenie bezpečnostných zložiek". 
 
Od 7. januára až do 21. marca platia v Soči i širšom okolí sprísnené bezpečnostné opatrenia, z ktorých vyplývajú pre návštevníkov hier viaceré obmedzenia. Tie sa vzťahujú aj na vstup osobných a nákladných motorových vozidiel do dejiska hier, ktoré bez priameho súvisu k organizácii samotných hier a bez akreditačného osvedčenia, vydávaného ruskými orgánmi v priebehu šiestich dní, nebudú do Soči a širšieho regiónu vpustené. "Súkromné dopravné prostriedky bude možné zaparkovať na záchytných parkoviskách, odkiaľ bude premávať kyvadlová doprava do dejiska hier. Pri plánovaní návštevy dejiska hier preto odporúčame uprednostniť leteckú dopravu a na presun využívať služby oficiálnych taxi, resp. miestnu MHD," odporúča rezort diplomacie. V rámci bezpečnostných opatrení platí do 21. marca zákaz prepravy akýchkoľvek tekutín v príručnej batožine na palube lietadiel, smerujúcich na, či cez moskovské medzinárodné letiská do Soči. Okrem nápojov sa opatrenie týka aj akéhokoľvek objemu kozmetiky, hygienických potrieb, gélov, ale aj liekov, ktoré je potrebné prepravovať v odovzdanej batožine. 
 
Ministerstvo návštevníkom ZOH v Soči odporúča zvýšenú obozretnosť najmä pri prípadných cestách mimo dejiska hier, predovšetkým v prípade záujmu o návštevu regiónu Severného Kaukazu. "Je nutné dodržiavať všeobecne známe bezpečnostné pravidlá, neupozorňovať na seba neadekvátnym správaním a riadiť sa pokynmi miestnych bezpečnostných zložiek". V prípade výzvy zo strany polície, resp. bezpečnostných zložiek, rezort zahraničia odporúča podrobiť sa kontrole a nevyvolávať nedorozumenia neadekvátnym správaním, prípadne kladením odporu. Návštevníci budú podľa ministerstva okrem identifikačného dokladu vyzvaní na preukázanie sa platnou vstupenkou a pasom fanúšika.
 
Zdroj a foto: SITA

- - Inzercia - -