Dnes je piatok, 22.október 2021, meniny má: Sergej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Doprajte si kus Toskánska

jún 24, 2013 - 21:17
Toskánske olivy sú preslávené po celom svete. Mnohé talianske rodiny im venovali celé svoje životy a umenie starostlivosti o ne sa dedilo z pokolenia na pokolenie. Olivovník totiž môže dosiahnuť vek až tisíc rokov. Skrýva sa teda za ním mnoho príbehov.
Foto: 
 
Toskánska tradícia
Skutočný olivový olej nepatrí medzi najlacnejšie záležitosti. Na 1 liter kvalitne spracovaného oleja totiž potrebujete cca 7 kg olív. Olivovník totiž prináša prvé plody až po piatich rokoch života a plnú úrodu vydá až v dospelom veku človeka. Pre neho to predstavuje celých 20 rokov. Najstaršie stromy sa môžu „dožiť“ až tisíc rokov. Zber úrody musí byť plánovaný a musí byť zosúladený s termínom v lisovni. Pre toskánske rodiny je tento proces výnimočný. Čaro momentu čerstvo vylisovaného oleja je pre každého malou oslavou. Najviac sa však tešia turisti, ktorí dostanú možnosť porovnať si chuť čerstvého a minuloročného za studena lisovaného olivového oleja. 
 
Kozmetický zázrak
Olivový olej má vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín (až 80%), obsahuje prirodzený vitamín E, rôzne fenolické zlúčeniny, oleuropeín a flavonoidy.  V malebnom mestečku Buti, v samom srdci Toskánska, priamo v horách blízko Pisy sa nachádza lisovňa odkiaľ firma Dr. Theiss Naturwaren berie olivový olej s označením „extra vergine“ pre svoje kvalitné výrobky značky DOLIVA. Už v stredoveku bola „Strada del olio“, tzv. Olivová cesta v Pisánskej vrchovine, známa produkciou prírodného olivového oleja. Buti patrí k mestám s najdlhšou tradíciou a je známe aj svojimi historickými olivovými mlynmi. Zelené zlato z Buti je olivový olej najvyššej kvality. Je vyrobený zo zmesi zrelých čiernych a polozrelých zelených olív, samozrejme pochádzajúcich z kontrolovaného zberu. Čisté prírodné účinné látky zabezpečujú neopakovateľný zážitok. To najlepšie z najlepšieho. Doprajte si silu olív, balzam pre telo i dušu. Doprajte si balzam pre telo i dušu, a osviežte v lete svoju pleť vďaka blahodárnemu účinku olív. 
 
 
Zdroj a foto: Doliva

- - Inzercia - -