Dnes je štvrtok, 21.október 2021, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Eva Kostolányiová: Za umeleckú kariéru vďačila náhode

február 27, 2013 - 21:59
Niet najmenších pochýb o tom, že speváčka Eva Kostolányiová (†32) patrila u nás medzi najväčšie idoly šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Na vrchol ju vynieslo nielen jej hudobné nadanie, ale stala sa aj módnou ikonou svojej doby. Na spevácke chodníčky ju pritom priviedla obyčajná náhoda. Nebyť zákernej rakoviny, ktorá jej vstúpila do cesty, bola by určite obľúbená dodnes. Lenže choroba jej prekazila nielen úspešne rozbehnutú kariéru, ale pripravila ju aj o život.
Foto: 

 

Verejnosť si Kostolányiovú pamätá ako nesmierne krásnu ženu s krehkým hlasom a výbornou postavou, ktorú ukazovala v kratučkých minisukniach. Aj preto jej zrejme prischla prezývka slovenská Twiggy. „Patrila k spevákom, ktorí nespievajú tóny, ale zmysel piesne. Nebol to žiaden veľký hlas. Mala taký milý krehký hlások, ale dokázala ním uspievať nielen absolútnu lyriku s nesmiernou nehou a krehkosťou, ale aj veselé oddychové pesničky, kde ten hlas znel ako fanfáry a strhol ľudí,“ vyjadrila sa pred pár rokmi autorka textov Viola Muránska v relácii Slovenskej televízie Radosť zo života.
 
Náhodný začiatok
 
Eva rozhodne nepatrila medzi tie speváčky, ktoré už od detstva chodievali po vystúpeniach. Práve naopak. Budúca hviezda ani len netušila, aká kariéra ju čaká a viac ako hudba ju zaujímali hry s jej dvoma bratmi, s ktorými vyrastali v pomerne skromných pomeroch. Rodičia pracovali ako robotníci. Umenie si k nej nakoniec našlo cestu samo. Každý týždeň chodievala rodená Trnavčanka so svojím bratom Ivanom do kultúrneho domu na legendárne Čaje o piatej. Hrávala tam miestna kapela, ktorá raz náhodne vyzvala zabávajúcich sa súrodencov, aby sa predviedli. Eva všetkým ukázala nielen úžasný spevácky, ale aj tanečný výkon a s bratom ich oboch prijali do kapely. Po skončení základnej školy nastal v rozlete mladej ženy zvrat. Zamestnala sa v mäsokombináte, a to jej brata nesmierne trápilo. Nakoniec ju prihlásil na konkurz do SĽUK-u, kde sa osud štrnásťročnej slečny spečatil. Práve SĽUK sa stal jej odrazovým mostíkom do umeleckého sveta. Po štyroch rokoch Eva zmenila prostredie a začala pôsobiť vo Vojenskom umeleckom súbore, kde spolu s ňou účinkovali také zvučné mená ako Ivan Krajíček, Július Satinský či Milan Lasica. Jej veľkou láskou však bol tanečník Ján Kostolányi. Po tom, ako sa za neho v roku 1965 vydala, zostalo sklamaných veľa mužských sŕdc. Dva roky po svadbe začala vystupovať v bratislavskej Tatra Revue a potom naspievala prvé hity. Rozbehla svoju spevácku kariéru a dostala sa do kapely Ľuba Beláka, neskôr orchestra Braňa Hronca, kde vystupovala spoločne s Evou Mázikovou. Práve s nimi sa speváčka dostala do zahraničia, aby sa pre strach z rakoviny prsníka vrátila domov na Slovensko.
 
Krutá pravda
 
Na naliehanie priateľov podstúpila speváčka onkologické vyšetrenie. To potvrdilo rakovinu prsníka. Neúprosná pravda Kostolányiovú nezlomila. Práve naopak, akoby jej dodala silu a ešte viac sa ponorila do hudby. Krátko po operácii, pri ktorej prišla o prsník, dokonca ušla v sprievode kamarátky-lekárky na vystúpenie. Napriek viacerým operáciám a hrozivej diagnóze speváčka žila hudbou naplno až do konca. Nikomu sa nesťažovala a o jej chorobe nevedeli ani najbližší. Jej mama sa o dcérinom stave dozvedela až vtedy, keď bola rakovina v poslednom štádiu.
 
 
Zmena imidžu
Keď talentovaná umelkyňa zistila, že herec Michal Dočolomanský vie spievať, trvala na duete s ním, aj keď on sa bál fiaska. No nakoniec ho presvedčila. Ich pieseň s názvom Smoliar sa stala obrovským hitom. Nasledovalo Haló tam a mnohé ďalšie.
Keďže sa speváčkin stav nezlepšoval, lekári jej museli nasadiť hormonálnu liečbu, následkom čoho jej zhrubol hlas. Nechala si teda ostrihať vlasy a všetkým oznámila zmenu imidžu. Na sklonku života jej osud predsa len doprial aj šťastie a Eva našla svoju druhú lásku. Manželstvo sa jej rozpadlo pre žiarlivosť manžela a aj pre to, že blondínka túžila po deťoch, čo sa jej nakoniec nesplnilo. Stihla si ale splniť iný sen, a to založenie vlastnej kapely s názvom Hej. Spieval v nej aj legendárny Karol Duchoň, a práve tu Kostolányiová našla milujúceho muža, ktorý stál po jej boku až do jej posledného výdychu. Bol to vedúci kapely Andrej Šebo a speváčka tak svoje posledné dni na tomto svete prežila v láske.
 
INFOBLOK:
Kto je Eva Kostolányiová?
(* 2. november 1942, Trnava, Slovensko - † 3. október 1975, Bratislava, Slovensko) bola slovenská speváčka, tanečnica a herečka.
 
Ako pätnásťročná účinkovala v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve (SĽUK) a od roku 1960 vo Vojenskom umeleckom súbore kapitána Nálepku. V rokoch 1967 - 1968 pôsobila ako speváčka Mestského domu kultúry a osvety v Bratislave. Od roku 1968 bola slobodnou umelkyňou. Najskôr vystupovala s kapelou Ľuba Beláka. Potom účinkovala ako speváčka v orchestri Braňa Hronca, s ktorým absolvovala vystúpenia doma aj v Nemecku, Švédsku a Švajčiarsku. Neskôr spievala so skupinou Modus. Po založení vlastnej skupiny Hej vystupovala v Bulharsku, Poľsku, Sovietskom zväze a na Kube. Jej repertoár tvorili väčšinou piesne lyrické a melodické. Jej piesne často zneli v Slovenskom rozhlase a v Slovenskej televízii (uviedla sa programom Vyberte si pesničku). Naspievala a nahrala viac populárnych piesní, ktoré vyšli na singloch - Príma panoptikum, Ruka s kvetom, Luna sype zo zástery, Kade chodieva láska a mnohé iné. V roku 1972 úspešne zvládla hlavnú úlohu Nitušky v televíznej úprave známej operety Mam´zelle Nitouche. Ocenenia získala aj na festivale populárnej piesne Bratislavská lýra - r. 1972 za pieseň Farebný sen, II. miesto za Cenu diváka v duete s Lubošom Novotným za pieseň Zmysel nemých slov a v roku 1974 za pieseň Dobré ráno želám. Zúčastnila sa medzinárodného festivalu populárnej hudby v írskom Castelbare s V. Oravcom. Ako 29-ročnú ju postihla zákerná choroba, ktorej v roku 1975 podľahla.
 
Zdroj: RED, KORZÁR, WIKIPEDIA
Foto: Michal Belák, archívy
/div>
 

 

- - Inzercia - -