Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Keď zaútočí vlastná imunita

máj 15, 2012 - 16:22
Ochorenia vlastného imunitného systému ohrozujú najmä ženy v mladom a produktívnom veku. Veľkým problémom je, že zasahujú rôzne orgány ľudského tela a aj odborníci sú často bezradní.
Foto: 

Spúšťačom bývajú popri dedičnej dispozícii najmä  stres, nesprávna životospráva, hormonálne zmeny a tiež infekcie. Dobrou správou je, že im môže pomôcť novinka – cielená biologická liečba.

Zjednodušene môžeme povedať, že autoimunitné ochorenia vypuknú vtedy, keď imunitný systém človeka začne útočiť proti vlastným zdravým tkanivám a orgánom, spôsobuje v nich zápal, bolesť a ničí ich. Môže spôsobiť vážne komplikácie až úplné zlyhanie životne dôležitých orgánov, napríklad obličiek. Jedným z vážnych ochorení je lupus. Ide o veľmi vážne a bolesťami sprevádzané ochorenie, ktorým trpia najmä mladé ženy vo veku 15 až 44 rokov. Tie tvoria až 90 percent pacientov.

Odborníci stále nemajú jasno

Špecialisti stále celkom presne nevedia, čo spôsobuje vypuknutie autoimunitných ochorení. Istú úlohu zohrávajú hormóny a infekcie, ako aj genetické mutácie. Problémom je, že potenciálna choroba v tele ticho čaká a pri pôsobení jedného alebo viacerých faktorov môže prepuknúť do aktívneho ochorenia. Medzi tieto faktory patria hormonálne zmeny počas života ženy, napríklad v puberte alebo tehotenstve, ako aj pôsobenie UV žiarenia či niektorých látok v rizikových zamestnaniach, napríklad pesticídov, oxidu kremičitého či ortuti.

Znížená kvalita života

Pacienti trpia významne nižšou kvalitou života ako zdraví ľudia, najmä keď ochorenie prepukne naplno. Príznaky sa často objavujú cyklicky – sú obdobia, keď sa takmer neprejavujú, a, naopak, trápením a bolesťami je sprevádzaná striedajúca aktívna fáza. S každou ďalšou rastie riziko nenávratného poškodenia vnútorných orgánov. Hlavným príznakom je intenzívna únava sprevádzaná bolesťou, depresiou, nekvalitným spánkom, ku ktorej sa pridružuje bolesť kĺbov, najmä na rukách a chodidlách. Bolesti kĺbov udáva až 85 percent pacientov.
Jedným z vážnych autoimunitných ochorení je lupus. Viditeľným znakom choroby sú kožné vyrážky, rozšírená je najmä škvrna v tvare  motýľa na tvári – na koreni nosa a lícach. Pacienti trpia aj problémami obličiek, kŕčmi v drobných cievach  na prstoch rúk a nôh, ktoré im tuhnú a modrajú, bolesťami hlavy, zápalom pľúc, problémami v tehotenstve, poruchami imunitného systém, zápalmi tráviaceho systému, atď.

Choroba na celý život

Autoimunitné ochorenie je na celý život. Nie je ľahké naučiť sa s ním žiť. Jeho zvládanie si vyžaduje určitú námahu, trpezlivosť a partnerskú spoluprácu pacienta s lekárom. Liečenie patrí do rúk odborníka na autoimunitné ochorenia,  väčšinou ide o reumatológa, ktorý najčastejšie  spolupracuje s nefrológom, internistom a pľúcnym odborníkom. Významná je však spolupráca pacienta, ktorý musí dodržiavať režimové opatrenia. Veľkým problémom pri liečbe je množstvo liekov, z ktorých mnohé – najmä keď ide o intenzívnu liečbu životne dôležitého orgánu v aktívnej fáze ochorenia – môžu mať tiež viacero vedľajších účinkov.

  • Najčastejšie autoimunitné choroby sú:  systémový lupus, reumatoidná artritída, systémová sklerodermia, Crohnova choroba,  ulcerózna kolitída, diabetes mellitus I. typu a skleróza multiplex.
  • Všetky sa prejavujú bolestivými zápalovými procesmi, často na viacerých orgánoch.
  • Alarmujúce je, že postihujú podstatne viac žien ako mužov.
  • Najväčší vplyv na vypuknutie ochorenia má genetická predispozícia, no tiež stres, uponáhľaný životný štýl a vysoká chemická kontaminácia prostredia a stravy. Preto sa vyskytujú najmä v civilizovaných krajinách.
  • Základnou liečbou je podávanie protizápalových liečiv.

Prevencia

  • zmena stravovacích návykov, konzumácia čerstvých potravín bez zvyškov chemických látok,  plných prirodzených vitamínov, aktívnych enzýmov, prirodzených stavebných a minerálnych látok,
  • jedálniček plný zdravých probiotík, ktoré pôsobia na udržanie prirodzenej črevnej mikroflóry,
  • úprava životného štýlu, vyhýbanie sa stresovým situáciám, dostatok pohybu a aktívneho odpočinku.


Autor: Beata Vrzgulová
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -