Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Imunita pod paľbou

december 08, 2010 - 09:39
Zaťažkávajúcou skúškou pre naše zdravie a obranyschopnosť sú práve jesenné mesiace, keď sa v našom okolí nachádza najviac vírusov. Ako na ne vlastne reaguje naše telo?
Foto: 
Obranný mechanizmus sa s príchodom zimy mení, pretože už nemáme k dispozícii toľko vitamínov v čerstvej zelenine, slnka a svetla. Ich nedostatok sa podpisuje predovšetkým pod  únavu, ktorú najviac pociťujú starí ľudia a deti, u ktorých imunitný systém nie je dostatočne vyvinutý. Našu imunitu ohrozuje aj fyzická námaha a stres. Ľudia s oslabenou imunitou sú náchylnejší na rôzne choroby vírusového a bakteriálneho pôvodu – nachladnutie, chrípku, angíny a zápaly. Pri nedostatočnej liečbe sa choroba opakovane vracia, dostávame sa do začarovaného kruhu. Obranná línia organizmu tiež dokáže kontrolovať tvorbu a ničiť nádorové bunky.

Imunita má dve zložky. Jedna je založená na tvorbe protilátok. Najčastejšie obsahuje lymfocity, ktoré spúšťajú mechanizmy na likvidáciu nežiaducich buniek. Druhá rozpoznáva a ničí „votrelcov“, ako sú choroboplodné zárodky či iné cudzie látky. Bunky imunitného systému voľne cirkulujú v krvi a lymfe alebo v tkanivách, tvoria sa v kostnej dreni.

6 krokov na jej posilnenie
1. Zvýšiť obranyschopnosť môžete predovšetkým príjmom vitamínov. Stravovacími návykmi a dodržiavaním pitného režimu sa chorobám ubránite najlepšie. Jedlo by malo byť bohaté na zeleninu a obilniny. Malo by nám dodávať energiu a povzbudiť látkovú výmenu.
2. Piť treba po celý deň, ale vyhýbajte sa studeným a sýteným nápojom. Najzdravšie sú ovocné šťavy, zelený čaj a minerálna voda.
3. Nezastupiteľné miesto majú aj probiotiká. Tieto mikroorganizmy sa dostávajú do tela v potrave, priaznivo ovplyvňujú črevnú mikroflóru. Sliznica čreva je veľmi dôležitá pre imunitný systém.
4. Telesná aktivita pomáha organizmus prečistiť od škodlivých látok, najmä ak sa pohybujete na čerstvom vzduchu. Efektívne je prirodzené cvičenie, pri ktorom sa rozhýbe celé telo.
5. Každodennému stresu sa ubránite najlepšie kvalitným spánkom, ktorý je potrebný pre regeneráciu organizmu.
6. Enzýmy vznikajú v tele alebo ich môžete doplniť zvonka vo forme enzýmových liekov (Wobenzym). Sú nevyhnutné pre všetky biochemické procesy v tele a pre správne fungovanie imunity. Zabraňujú vzniku a opakovaniu chorôb, pôsobia proti zápalom aj alergiám.

Autor: GABRIELA ŠÍROVÁ
Foto Isifa

- - Inzercia - -