Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

„Unavená“ imunita

apríl 29, 2011 - 11:16
Spolu s jarnou malátnosťou ide ruka v ruke aj vyčerpanie organizmu, ktorému po dlhej zime chýbajú dôležité látky. Ako odolať rôznym ochoreniam v tomto období?
Foto: 
Po zime je telo výrazne oslabené. Cítime sa unavení, hrozí nám ochorenie dýchacích ciest. Niektoré enzýmy, ktoré riadia imunitný systém v tele, nepracujú dostatočne. Keď máme oslabenú imunitu, je vhodné podporiť ich činnosť náhradnými enzýmami zvonka. Špeciálna liečebná metóda – systémová enzymoterapia pôsobí komplexne. Priaznivo ovplyvňuje priebeh zápalových ochorení, zmierňuje opuchy a posilňuje organizmus. Je vhodná aj pre deti, ktoré trpia opakovanými zápalmi dýchacích ciest.

Jarné mesiace v oslabení
V zime bola naša strava ochudobnená o ovocie a zeleninu, podobne aj o ďalšie živiny, ktoré sa nachádzajú v čerstvých potravinách. To môže viesť k nedostatku dôležitých vitamínov. Na zdravie vplýva aj slnečné svetlo, ktorého je v zime nedostatok. Je nevyhnutné na premenu vitamínu D, ktorý podporuje nielen správnu funkciu imunitného systému, ale aj metabolizmus vápniku kostí. Vplyv nedostatku slnečného žiarenia na vznik depresií je tiež známy. Ľudia s oslabenou imunitou sú unavení, náchylnejší k rôznym ochoreniam vírusového a bakteriálneho pôvodu. Často sa stretávajú s nachladnutím, chrípkou či zápalmi. Choroba sa opakovanie vracia a prináša ďalšie komplikácie. Pre posilnenie pomáha predovšetkým zvýšený príjem vitamínov, telesná aktivita, detoxikácia. Ideálne sú jednoduché cvičenia, ktoré len ponaťahujú telo alebo chôdza na čerstvom vzduchu. Zmena jedálnička by mala byť na programe ako druhá, zo stravy vylúčte tučné a kalorické jedlá. K dôkladnej regenerácii organizmu veľmi prispieva aj kvalitný pravidelný spánok.

Najviac ohrozená býva imunita na jar a na jeseň. V detstve, keď ešte obranný systém nie je dostatočne vyvinutý a v starobe, keď už je do istej miery opotrebovaný.  Vplýva naň aj fyzická a psychická námaha, stres a pod. Vo všetkých týchto prípadoch sa odporúča podporiť činnosť enzýmov. Nezastupiteľné miesto tu majú tiež probiotiká a vitamíny. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré naše telo prijíma v potrave a priaznivo pôsobia na sliznicu čreva. Tá je významnou zložkou imunitného systému v ľudskom tele. Bez enzýmov a vitamínov by zasa nebola možná látková výmena a biochemické procesy.
Nepodceňujme prevenciu či ochranu svojho imunitného systému. Niekedy nemáme možnosť a čas skombinovať všetky zásady boja proti jarnej únave, ale snažme sa aspoň praktikovať väčšinu z nich. Aby sa jar stala príjemným ročným obdobím.

Autor: Gabriela Šírová
Zdroj informácií: Mucospharma
Foto: Isifa

- - Inzercia - -