Dnes je piatok, 22.október 2021, meniny má: Sergej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Lanovka na Lomnický štít pre silný mráz nepremáva

január 16, 2012 - 10:45
Sneh a mrazy vytvorili na lanách ľadovú námrazu, ktorá znemožňuje bezpečnú prevádzku lanovky. Ešte dnes by chceli lanovku opäť spustiť do prevádzky.
Foto: 

Visutá lanovka zo Skalnatého plesa na Lomnický štít vo Vysokých Tatrách je momentálne mimo prevádzky. Tentoraz nie je príčinou odstávky lanovky silný vietor, ale silný mráz. Teploty na Lomnickom štíte klesli cez noc až na mínus 22 stupňov Celzia. Kombinácia snehu a nízkych teplôt vytvára na lanách námrazu, ktorú musia pracovníci lanovky odstrániť pre jej bezpečnú prevádzku. Zamestnanci lanovky už od rána odstraňujú z lán ľadovú vrstvu. Katarína Šarafínová zo spoločnosti Tatry mountain resorts predpokladá, že lanovka by mohla byť ešte dnes opäť v prevádzke.
Intenzívne sneženie v uplynulých dňoch výrazne vylepšilo podmienky na lyžovanie v celej oblasti Vysokých Tatier. Stredisko Štrbské Pleso hlási 110 centimetrovú vrstvu snehu na zjazdovkách. Do 85 centimetrov snehu je aj na zjazdovkách v Tatranskej Lomnici. Sneženie v uplynulých dňoch zlepšilo aj snehové podmienky na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku v Lomnickom sedle. Momentálne je tam okolo 100 centimetrov snehu. Zjazdovka je však stále mimo prevádzky. „Od stredy sme tam pre zlé počasie neboli. Dnes pôjdu naši ľudia preveriť situáciu,“ uviedla Šarafínová. Pred prípadným otvorením zjazdovky v Lomnickom sedle budú musieť stabilitu svahu otestovať aj pracovníci zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.


Autor: SITA
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

- - Inzercia - -