Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Život každého človeka má význam

október 26, 2010 - 15:45
Podľa starogréckej mytológie sa bájny Odyseus po dlhej Trójskej vojne desať rokov plavil domov. Často blúdil a hľadal bezpečný prístav - podobne ako mnohí ľudia, ktorým cestu skrížili drogy a závislosť na nich. Pred trinástimi rokmi sa stretla skupina študentov, ktorí sa rozhodli týmto ľuďom bezpečný prístav pomôcť nájsť. Odvtedy svoju pomoc rozšírili aj na ďalšie skupiny ľudí s rizikovým správaním.
Foto: 
„Medzi zakladateľmi boli študentky sociálnej práce, ale i jeden bývalý užívateľ drog. Rozhodli sme sa, že im budeme na ulici vymieňať ihly. Na svoju činnosť sme však potrebovali finančné prostriedky a keďže v tom čase to u nás ešte nikto nerobil, ak sme sa chceli uchádzať o peniaze,  museli sme si založiť občianske združenie. Tak vznikol Odyseus,“ opisuje začiatky jedna zo zakladateliek a súčasná riaditeľka združenia Katarína Jirešová.

V teréne
Šesťkrát do týždňa vyráža do ulíc Bratislavy tím terénnych sociálnych pracovníkov . Miesta i časy, kedy sa objavia, už ich klienti dobre poznajú. Napriek tomu, že injekčné striekačky drogovo závislým v uliciach Bratislavy menia už dvanásť rokov a za ten čas stiahli z obehu  takmer jeden a pol milióna použitých ihiel, stále sa stretávajú s výhradami verejnosti. „Rozumiem tomu, že ľudia majú obavy, pretože nemajú informácie. Mnohí si myslia, že výmena ihiel podporuje užívanie drog, ale všetky zahraničné štúdie potvrdzujú, že je to naopak. Vďaka tomu, že klient príde do kontaktu s nami, je väčšia šanca, že prejde na liečbu. Často si ľudia myslia, že drogovo závislí sú v daných lokalitách preto, lebo tam prichádzame my. Aj to je omyl – my chodíme tam, kde sú užívatelia drog. A tí tam sú preto, lebo tam nájdu dílerov,“ hovorí Katarína Jirešová.

Terénna práca však nespočíva len vo výmene ihiel. Mnohí z klientov sa často potrebujú skôr porozprávať či poradiť. Alebo si prídu iba po časopis Intoxi, ktorý pre nich Odyseus vydáva.  Pre lepšiu pohodu  funguje popri výmene ihiel „kaviarnička“ – „Pristavíme auto, rozložíme stolík a stoličky, za dobrovoľný príspevok ponúkame kávu a rozprávame sa,“ popisuje Katarína Jirešová.

Podpora a poradenstvo
Veľkým problémom ľudí užívajúcich drogy či poskytujúcich služby v sex biznise je diskriminácia a predsudky v kontakte s úradmi, sociálnymi i zdravotnými zariadeniami či políciou. Vybaviť si občiansky preukaz,  nájsť lekára, ubytovanie alebo dokonca prácu je pre nich takmer nemožné. Aj preto OZ Odyseus realizuje projekt sociálnej asistencie. „Ak zistíme, že človek je ochotný navštíviť inštitúciu sám, dáme mu iba know-how, aby vedel, ako na to,“ vysvetľuje Katarína Jirešová. „Mnohí naši klienti však majú negatívnu skúsenosť a obávajú sa, že budú opäť odmietnutí.  V takom prípade ich aj sprevádzame. Niekedy stačí, že ideme s človekom napríklad do nemocnice a sme tam s ním, inokedy vystupujeme za neho.“ Cieľovou skupinou projektu nie sú iba užívatelia drog a ľudia zo sex biznisu, ale aj zamestnanci inštitúcií a organizácií, ktorí s nimi prichádzajú do kontaktu.

Advokačné aktivity realizujú  pracovníci OZ Odyseus aj v rámci programu Červený dáždnik. Je zameraný na ľudí poskytujúcich sexuálne služby na ulici, ale i na širokú verejnosť. Jednou z  aktivít je napríklad každoročná kampaň pri príležitosti Medzinárodného dňa za ukončenie násilia páchaného na ľuďoch pracujúcich v sex-biznise 17. decembra.

Zamerané na verejnosť
Odyseus orientuje svoju činnosť aj na širšiu verejnosť. V rámci programu Sex/Drogy, ktorý je orientovaný na mladých ľudí, chodia pracovníci Odysea na letné hudobné festivaly a do klubov. „Informujeme o drogách a ich bezpečnom užívaní. Venujeme sa aj bezpečnému sexu, čím do veľkej miery suplujeme sexuálnu výchovu na školách,“ hovorí o programe Katarína Jirešová. Verejnosti je určená aj webová stránka venovaná HIV a AIDS (www.hivaids.sk). Obsahuje množstvo informácií o HIV a poradňu pre všeobecnú populáciu, ale i špecifické informácie pre ľudí žijúcich s HIV.

Pre širokú verejnosť vydal Odyseus aj publikáciu „Čo robiť s pohodenou ihlou“.
OZ Odyseus každoročne organizuje deň otvorených dverí. Tento rok otvorí dvere svojej kancelárie v priestoroch  Spojenej školy na Švabinského 7 v Petržalke pre verejnosť pri príležitosti Svetového dňa AIDS - 1.decembra. Od 10.00 do 17.00 hod. tu budú workshopy, súťaže, návštevníci nájdu informácie o programoch a projektoch organizácie, premietať sa budú filmy o aktivitách organizácie i problémoch, ktorým sa venuje. A bude možnosť porozprávať sa aj s ľuďmi, ktorí pracujú v teréne.

Autor: IVA KHRAPUNOVA
Foto: archív OZ Odyseus

- - Inzercia - -