Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Miesto, odkiaľ pochádzajú bohovia

marec 06, 2014 - 16:30
Krásne pláže, čajové polia, vysoké hory, jazerá, kultúra, história a mnoho ďalšieho. Taký je Taiwan, ostrov, ktorý obmývajú vlny Tichého oceánu a Juhočínskeho mora. Krajina, ktorá má čo ponúknuť každému turistovi.
Foto: 
Najväčším lákadlom pre turistov sú národné parky. Doslova ukážkou vnútrozemského raja je Taroko alebo aj, ako ho domáci nazývajú, miesto, odkiaľ pochádzajú bohovia. Naprieč touto kotlinou tečie dravá rieka, ktorú po celej dĺžke lemuje prístupová cesta. Tá je jednou z troch, ktoré spájajú východné pobrežie Taiwanu so západným. Sprostredkúva tiež dokonalý zážitok z vodopádov, vysokých štítov hôr alebo mnohých kláštorov, z ktorých sú niektoré vytesané priamo do skál. Väčšina z nich je na neprístupných miestach vysoko v horách. Avšak po prekonaní náročnej cesty je nádherný výhľad sladkou odmenou za námahu vynaloženú počas výstupu k nim. Náročný kopcovitý terén v džungli pri stopercentnej vlhkosti vzduchu nám počas výstupu k jednému z nich dal poriadne zabrať. Lanový most ponad rozbúrené kaskády kvôli mojej klaustrofóbii bol psychická bariéra, no hneď za ním majestátne stál budhistický chrám. Tu sme sa prvý raz stretli s taiwanskou nezištnou štedrosťou. Len čo jedna holohlavá „služobníčka Budhu“  zbadala, akí sme unavení, ihneď nám priniesla ovocie a sušienky domácej výroby. Keď sme jej chceli za ne zaplatiť, iba sa usmiala a mávla rukou... 
Počas tisícročí voda doslova vyhladila cestu do pestrofarebných mramorových skál. O tie tu naozaj nie je núdza a asi aj preto sa park volal tiež Mramorová kotlina. Taiwan patrí k významným  exportérom tejto nerastnej suroviny. Asi ani nenájdete hotel, v ktorom by chýbali interiérové doplnky práve z tohto materiálu. Svetovou raritou je určite aj letisko v neďalekom Tainane, kde je z neho vytvorená pristávacia plocha.
 
Delfíny a kosatky
Na najjužnejšom cípe ostrova leží národný park Kenting. Návštevníkom umožňuje zažiť chuť subtropickej flóry a fauny. Nekonečné pláže z jemného piesku obmývajú vody Tichého oceána. Je to ideálne miesto pre oddych a relax. Súčasťou tejto lokality je aj najväčšie morské akvárium a národné biologické múzeum na Taiwane. Je to moderný komplex, kde možno vidieť podmorský svet typický pre Taiwan a v druhej časti zasa všetko ostatné z iných oceánov. Vo voľnej prírode sa dajú po krátkej plavbe od brehu sledovať celé kolónie delfínov. Tie sa neboja popri uháňajúcej lodi predvádzať svoje majstrovské umenie. Túto cestu si mnohokrát počas svojej migrácie vyberajú aj kosatky a veľryby. Najmä kvôli nim sme sa vybrali na plavbu loďou aj my, no podarilo sa nám vidieť „len“ delfíny.
Jazero s cédrovými stromami
 
Prírodná rezervácia Alishan
Aby turista zažil krásnu prírodu, nemusí navštíviť len národné parky. Na Taiwane je mnoho nádherných miest, ktoré sa oplatí vidieť. Jednou z takýchto lokalít je vysokohorská prírodná rezervácia Alishan. Znalci dobrého čaju vedia, že odtiaľto pochádza preslávený rovnomenný mok. Lístky čajovníka sú opatrne zbierané ručne každý deň a starostlivo spracúvané, aby si ľudia na celom svete mohli dopriať vo svojej šálke jedinečnú chuť a vôňu tohto čaju. Toto vzácne územie sa nachádza na Centrálnej vysočine. Je to zároveň aj miesto ideálne na turistiku. Pre nenáročnejších sú vybudované dokonalé chodníčky v harmónii s okolitou prírodou. Ani turisti, ktorí sa vyberú na dlhšiu túru, nebudú sklamaní. Z pahorkov sú nádherné výhľady na okolité kopce a hory, najvyššie z nich dosahujú výšku takmer 4000 metrov. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme si budík nastavili na tretiu ráno. Zmeškať východ slnka v takomto prostredí, to by ma škrelo asi celý zvyšok života. Toto veľkolepé divadlo si nenechalo ujsť ani mnoho ďalších návštevníkov. Práve pre túto udalosť sú v parku vytvorené viaceré „balkóny“, odkiaľ sa dá sledovať „zrod nového dňa“. Cyprusové lesy sú ukážkou, aká bizarná dokáže byť príroda. Pozostatok po japonskej nadvláde z čias minulých možno  spoznať v čerešňových lesoch. Tie počas jarného obdobia svojou krásou doslova vyrážajú dych nielen turistom zo zahraničia, ale aj domácim. Do toho všetkého sú veľmi precízne a citlivo zakomponované malé aj väčšie chrámy. Nachádza sa tu aj obľúbená horská železnica. Je jednou z troch svojho druhu na svete a stále sa teší veľkému záujmu. 
Ľudia v tejto krajine sú veľmi milí a pohostinní. Keď sme sa v jednom z chrámov ukryli pred dažďom, ihneď nás ponúkli čerstvým horúcim čajom. Raz večer mal pre nás prísť na dohodnuté miesto taxík, nikto sa však neukázal. Rozhodli sme sa teda stopovať. Hneď prvé okoloidúce auto nám zastavilo. Sedela v ňom trojčlenná rodina. Zistili sme, že ich smer je celkom iný ako náš. To im však neprekážalo, ochotná rodinka nás doviezla priamo pred vchod nášho hotela. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
ALEŠ KRÁTKY
Foto: autor

- - Inzercia - -