Dnes je sobota, 25.jún 2022, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na čo si dávať pozor v jednotlivých životných obdobiach? 4. Menopauza

december 20, 2018 - 11:33
Prechod môže prísť skôr, ako čakáte: Ak príznaky menopauzy pociťujete pred dovŕšením 45. Roku života, nemusí ísť o omyl. Nestrácajte ostražitosť a zverte sa svojmu gynekológovi so všetkým, čo sa vymyká normálu. Prechod totiž môže prísť skôr, ako by ste čakali.
Foto: 
shutterstock.com

Pre menopauzu je v súčasnosti biologicky podmienený vek medzi 45. až 55. vekom ženy. Počas rokov, ktoré jej predchádzajú, začnú vaječníky strácať svoju funkčnosť. Hladina estrogénu a progesterogénu, hormónov, ktoré vaječníky produkujú, klesá a stúpa. Tieto zmeny hladiny hormónov spôsobujú symptómy spájané s menopauzou, a tie trvajú od šesť až do dvanásť rokov. Nakoniec vaječníky prestanú fungovať a menštruácia sa končí,“ opisuje nástup menopauzy MUDr. Adnan Saade, gynekológ z ambulancie hormonálnej dysbalancie medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade. Klimaktérium, teda menopauza, je prirodzený proces v živote ženy. U žien, ktorým odoberú vaječníky v dôsledku onkologického ochorenia sa prechod začne po odstránení orgánov bez ohľadu na vek. Symptómy sú pri tom rovnaké, ako pri prirodzenom prechode. Konkrétne zdravotné ťažkosti zároveň môžu u niektorých žien spustiť prechod predčasne. „Približne u jedného až dvoch percentách žien sa menopauza objaví ešte pred dovŕšením 40. roku života. Tento jav je známy ako predčasná menopauza, ktorej symptómy sú rovnaké ako u klasického prechodu a patria medzi ne napríklad zmeny menštruačného cyklu vrátane neobvyklého krvácania,“ opisuje MUDr. Saade.

PRÍČINY PREDČASNEJ MENOPAUZY:

 Dedičnosť, teda ak poruchou zlyhania vaječníkov trpí niekto zo ženských príbuzných, alebo sa žena narodí s vaječníkmi s menším počtom nezrelých vajíčok, a tým sa „rezerva „vyčerpá“ skôr ako za normálneho stavu.
 Poruchy chromozómov (Turnerov syndróm).
 Autoimunitné choroby, napríklad lupus, Crohnova choroba, reumatoidná artritída.
 Ochorenie štítnej žľazy.
 Fajčenie.
 Chemoterapia a rádioterapia.
 Enzymatické poruchy.
 Vírusová infekcia, napríklad mumps či cytomegalovírus.

AKO SPOZNÁM PRÍZNAKY MENOPAUZY?

„Ide o návaly horúčavy, nočné potenie, únavu, zmeny nálad. Ďalšími príznakmi nízkej hladiny estrogénu sú aj bolesti hlavy, závraty, búšenie srdca, zmeny srdcového rytmu, problémy s trávením, poruchy spánku, ťažkosti počas sexuálneho styku, ale aj psychické problémy. Medzi ďalšie príznaky nedostatku estrogénu patrí atrofia pošvy, ktorá sa objavuje u väčšiny klimakterických žien. Prejavuje sa častejšími infekciami, ktoré vznikajú oslabením bežnej pošvovej mikroflóry. Ďalším postihnutým orgánom je močová trubica a časť močového mechúra, objavujú sa problémy s močením,“ vymenúva MUDr. Saade.

- - Inzercia - -