Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na čo si dávať pozor v jednotlivých životných obdobiach?/časť 1: Mladá žena

december 11, 2018 - 19:01
Ste mladá žena? Dajte si pozor na bolesti brucha a nenechajte sa opantať pocitom nezničiteľnosti. Ak po dvadsiatke nepociťujete výrazné zdravotné problémy a ignorujete prevenciu, môže vás to stáť plodnosť i zdravie.
Foto: 

Existuje celý rad špecifických gynekologických problémov, ktoré ohrozujú najmä mladé ženy. Jedným z nich je ľudský papilomavírus. Ochorením trpí ohromujúcich osemdesiat percent sexuálne aktívnej populácie sveta. Ľudský papilomavírus alebo HPV je veľmi nákazlivý a môže spôsobovať minimálne zdravotné komplikácie, ale i neplodnosť či rakovinu krčka maternice. HPV však nie je jedinou diagnózou, pre ktorú by ste nemali podceňovať pravidelnú prevenciu. „Endometrióza je hormonálne závislé, chronické, systémové, zápalové ochorenie žien. Jej charakteristickým znakom je prítomnosť endometrie, teda výstelky maternice, mimo dutinu maternice,“ opisuje ďalšiu diagnózu ohrozujúcu mladé ženy MUDr. Jakub Daniš, gynekológ z kliniky Frais v Bratislave.

Pri príznakoch tohto ochorenia by ste mali okamžite navštíviť svojho gynekológa. „Ložiská endometriózy sa na základe hormonálnych zmien v tele ženy správajú rovnako, ako výstelka v dutine maternice. Pri menštruácii sa ložiská „odlupujú“, začínajú krvácať, menia svoju farbu a nakoniec sa vyhoja jazvou. Krvácanie z ložísk spôsobuje bolesti podľa svojej lokalizácie. Toto cyklické jazvovatenie a krvácanie z ložísk vedie k tvorbe zrastov v dutine brušnej, môže viesť k zrastom v oblasti vajíčkovodov a následne k neplodnosti pacientky,“ vysvetľuje gynekológ.

Príznaky endomeriózy

 časté alebo chronické bolesti v podbruší
 veľmi bolestivá menštruácia
 bolesť pri pohlavnom styku
 silné menštruačné krvácanie
 bolesti pri močení a vyprázdňovaní
 problémy s plodnosťou

Otázka od vás:

Mám sa báť rakoviny, keď mi gynekológ oznámi, že mám cysty na vaječníkoch?

„Cysty vaječníka sú útvary guľovitého tvaru, vyplnené tekutinou, prípadne tekutinou aj tuhou zložkou. Nie každá cysta na vaječníku môže znamenať problém. Aj za normálnych okolností v priebehu menštruačného cyklu na vaječníkoch vznikajú drobné cystičky, ktoré počas ovulácie praskajú, vyplavujú sa z nich vajíčka a cysty miznú. Tie menšie možno ultrazvukovo sledovať a kontrolovať. U väčších cýst sa odporúča operačné riešenie. Dlho neliečené cysty, prípadne zmeny na vaječníku, sa môžu časom stať zhubnými. Preto sú dôležité pravidelné gynekologické kontroly,“ vysvetľuje MUDr. Daniš

- - Inzercia - -