Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na čo si dávať pozor v jednotlivých životných obdobiach? 3. Som mama

december 20, 2018 - 10:52
Povedzte o čom iní mlčia. Materstvo je nielen krásne, ale i emočne a fyzicky náročné. Ak máte pocit, že sa hovorí len o tom peknom, nie ste v tom sama. Zistite, ktoré problémy vás môžu po pôrode postretnúť a prečo treba o týchto zdravotných ťažkostiach hovoriť otvorene a včas.
Foto: 
shutterstock.com

Po pôrode nie je žiadna bolesť, krvácanie či nepohodlie maličkosťou. Takmer žiadna čerstvá matka sa nevyhne jednému alebo viacerým z nasledujúcich zdravotných ťažkostí. Môžu sa vyskytnúť infekcie močovej rúry, močového mechúra alebo obličiek, silnejšie krvácanie po pôrode, bolesť v oblasti hrádze, opuchy, bolesti alebo zápaly prsníkov a bradaviek, hemoroidy, zápcha, inkontinencia, vypadávanie vlasov či bolesť pri pohlavnom styku. Zdravotné ťažkosti, ktoré by mohli potenciálne súvisieť s uvedenými diagnózami čo najskôr preberte so svojím lekárom. Ak sa objavia nasledujúce problémy, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc - teplota vyššia ako 38 stupňov Celzia, ťažkosti a bolesť pri močení alebo krv v moči, rozmazané videnie, silné bolesti hlavy, závrate, bolesť alebo silný opuch v mieste, kde ste mali zavedenú infúziu, príznaky chrípky v kombinácii s bolesťou, opuchom alebo červenými pruhmi na prsiach, silné bolesti brucha alebo hrádze, rana alebo zápal v mieste cisárskeho rezu, zvracanie, výtok s hnilobným zápachom alebo silný pocit depresie a plačlivosť.

NEPODCEŇUJTE SILU PSYCHIKY

Popôrodné „blues“ alebo smútok zažíva počas prvých desiatich dní po tom, ako privedú na svet svoje dieťa, od 15 do 85 percent žien. Najintenzívnejšie sa podľa prieskumov prejavuje na piaty deň po pôrode a doznie maximálne do dvoch týždňov. Až pätnásť percent európskych čerstvých matiek trpí popôrodnou depresiou. Medzi príznaky ochorenia patrí plačlivosť, prudké zmeny nálad, intenzívny strach, nechuť k udržovaniu sociálnych kontaktov, pocit dezorientovanosti, vyčerpanosť, problémy vytvoriť si vzťah so svojím dieťaťom i myšlienky na ublíženie dieťaťu či sebapoškodzovanie. Príčinou týchto problémov sú hormonálne zmeny, ale i prirodzená zmena rytmu života po príchode dieťaťa. Popôrodná depresia môže postihnúť ktorúkoľvek matku. S príznakmi by sa mala čo najskôr zdôveriť lekárovi. Popôrodná depresia totiž môže matku dohnať až k samovražde či ohrozeniu života svojho bábätka.

- - Inzercia - -