Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na čo si dávať pozor v jednotlivých životných obdobiach? 2. Tehotenstvo

december 11, 2018 - 19:15
Som tehotná: zabudnite na saunu a prejedanie. V tehotenstve by ste sa nemali báť žiadnej aktivity ani sa obmedzovať. Naopak. Zistite, čo je pre vás a pre vaše nenarodené bábätko počas deviatich mesiacov dobré a čo nie. Nebuďte v strese, buďte informovaná.
Foto: 
shutterstock

Jeden z odvekých omylov o tehotenstve znie, že smiete jesť všetko a koľko len chcete. „Ženy s obezitou v tehotnosti, prípadne veľkým hmotnostným prírastkom v tehotnosti, majú zvýšené riziko ochorení a stavov súvisiacich s tehotenstvom. Majú vyššie riziko rozvoja tehotenskej cukrovky oproti pacientkam s normálnou hmotnosťou, vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení, arteriálnej hypertenzie, prípadne preeklampsie, čo je ochorenie súvisiace s tehotenstvom prejavujúce sa opuchmi, vysokým tlakom krvi, ktoré často vedie k predčasným pôrodom,“ prízvukuje MUDr. Jakub Daniš gynekológ z kliniky Frais v Bratislave. Na priveľký prírastok na váhe vás upozornia už v gynekologickej poradni. „U pacientiek s normálnou hmotnosťou pred tehotnosťou sa uvádza ako normálny hmotnostný prírastok desať až dvanásť kilogramov. U pacientiek s obezitou je normálny prírastok päť až osem kilogramov,“ spresňuje MUDr. Daniš.

Neriskujte a v tehotenstve sa vyhnite týmto aktivitám:

 NEFAJČITE. ANI NECHCENE
Cigaretový dym obsahuje až štyri tisíc chemikálií, ktoré spôsobujú rakovinu a môžu ublížiť vám i vášmu bábätku. Nezdržujte sa v zafajčených priestoroch a nedovoľte iným fajčiť vo vašej prítomnosti.
 POZOR NA HORÚČAVU
Privysoká teplota v saune či v kúpeli môže najmä počas prvého trimestra spôsobiť vznik niektorých vrodených chýb. Ak túžite po kúpeli, voľte mierne teplú vodu a kúpte sa kratšie, ako obvykle.
 NEČISTITE MAČACIE EXKREMENTY
Ak máte doma mačku, mačacieho záchoda sa dotýkajte výlučne v rukaviciach. Mačacie exkrementy totiž môžu obsahovať nebezpečné parazity spôsobujúce toxoplazmózu a následne možný potrat.
 NEMAĽUJTE DETSKÚ IZBU
Agresívne toxíny z maliarskych farieb môžu ohroziť vás i vaše dieťa. Najlepšie urobíte, ak sa im počas tehotenstva úplne vyhnete.
 NEPITE ALKOHOL
Za žiadnych okolností a ani v minimálnom množstve. Neriskujte zdravie vášho nenarodeného dieťaťa.

- - Inzercia - -