Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Najkrajšie Vianoce v Európe - Bavorsko

december 31, 2018 - 11:41
Advent prináša ten krásny a magický čas čakania na Vianoce, keď sa aj mnohé európske mestá oblečú do vianočného šatu. Navštívte s nami švajčiarsky Zürich, talianske Miláno a nemecký Mníchov a zažijete skutočne magickú atmosféru. Užite si čaro Vianoc na tých najkrajších trhoch.
Foto: 

Bavorsko v čase adventu

Mníchov už roky patrí medzi najkrajšie vianočné mestá. Čím to je, že práve najznámejšie mesto Bavorska s prehľadom pokorí každého adventného súpera? Odpoveď je zakliata v jeho atmosfére a v tom, že vianočné trhy tu neprebiehajú len na hlavnom námestí Marienplatz, ale ukrývajú sa na mnohých miestach Mníchova a tak ho môžete objavovať aj niekoľko dní.Najväčší trh pulzuje na hlavnom námestí pod dohľadom slávneho mníchovského orloja, ktorý sa každý deň na pravé poludnie pohne, aby pred zrakmi návštevníkov predviedol historickú svadobnú scénu srytierskym súbojom.Budova starej Radnice s vysokou vežou je dominantou celého mesta,no ak chcete skutočne najlepšiu panorámu Mníchova okorenenú o zasnežené pahorky Álp,tak treba vyšliapať na zvonicu Kostola sv.Petra.Námestie žije Vianocami a vedľa stromčeka predávajú z malých drevených stánkov mníchovský Glühwein, varené víno v krásnych hrnčekoch, ktoré si môžete kúpiť ako suvenír. Na námestí Viktualienmarkt podávajú Leberkäse, klobásky so sladkou bavorskou horčicou, žemle s mäsom, ale nájdete tu aj exotické ovocie či vianočnú pivnú záhradu. Hlavná tepna Mníchova Kaufingerstrasse spája Karlstor s námestím. Na jej začiatku je klzisko a po celej jeho dĺžke sa ťahá zástup reštaurácií či obchodných centier. Mníchovská mekka nakupovania je práve tu. Obchodný dom Hirmer pripomína obrovský balíček previazaný stuhou.Každé okno má vianočnú výzdobu a všetky okolité historické fasády strčí do vrecka. Nápis zo svetielok vytvorí pozvánku na Münchner Christkindlmarkt. Všetko ús/ti k barokovej perle zo 17.storočia v podobe Theatinerkirche. Svojím výzorom by sa spoločne s neďalekou Loggiou hodil skôr do ulíc talianskych miest než do hlavného mesta Bavorska. Ak chcete zažiť niečo unikátnejšie, kráčajte ďalej k námestiu Wittelsbacher, kde návštevníkov víta podmanivý stredoveký trh.Medzi ľuďmi sa motá šašo, dvaja jazdci na koňoch pijú z hlinených krčahov a na pódiu počuť ťahavý zvuk mandolíny.K dokonalému stredoveku tu hádam chýba už len nejaká pouličná bitka. Stredom sa vinie omamná vôňa korenín pridávaných do vareného vína. Každý ho tu pije z veľkého stredovekého pohára s trčiacimi ostňami.Čarodejníčka s dlhými kučeravými vlasmi predáva zázračné bylinky, čaje a nápoje, zatiaľ čo chlap v kapucni pripomínajúci kata, ponúka cukrovinky a oriešky. Koho prepadne hlad,toho zasýti jedlo pripravované vo veľkom sude. Každým otvorením sa z neho von dostane nádherná vôňa grilovaných rýb a mäsa.V hrnci sa dusí kapusta, na grile sú naukladané klobásky a nad ohňom sa krúti prasa.Jedlo dajú každému do hlinenej misky a na výber má aj drevenú lyžicu či príbor. Takéto Vianoce nezažijete len tak hocikde.

✔ Bez toho, aby ste si v Mníchove neposedeli v slávnej pivárni pri pohári kvasinkového piva Weissbier. ani nechoďte domov.
✔ Mníchov môžete objavovať niekoľko dní. V ponuke je historický Augsburg, palác Nymphenburg, rozprávkový hrad Neuschweinstein.

Miláno

Miláno patrí medzi najpríťažlivejšie talianske mestá. Najkrajšia pamiatka mesta, slávny Dóm, je očarujúca.Keď sa ponorí do nočného osvetlenia, vyniknú jeho vežičky a kamenné zákutia. Hoci je Dóm dokonalou ikonou, v predvianočnom období ho na pár týždňov zatieni obrovský vianočný stromček na námestí. Stojí pri ňom socha kráľa Viktora Emanuela,po ktorom je pomenovaná aj neďaleká skvostná galéria. Prechádzka po meste vás zavedie od slávnej opery La Scala až k stredovekým hradbám pevnosti Castello Sforzesco. Príjemná prechádzka vám nielenže ukáže aj inú tvár Milána, no ešte vás čo-to naučí o histórii tohto krásneho miesta. Po tom, ako preskúmate chladné miestnosti pevnosti,sa zastavte v kostole Santa Maria delle Grazie, aby ste sa pokochali Poslednou večerou Leonarda da Vinci. Nechajte Miláno, aby sa vám pomaličky predvádzalo. Vianočné lákadlá nenechajú na seba dlho čakať, na okraji námestia sa pod starobylými fasádami odohráva adventné divadlo plné vôní a chutí. Práve tu sa rozprestiera povestný milánsky vianočný trh.Priláka vás vôňa pečených gaštanov, ktoré zohrejú skrehnuté ruky. Nájdete tu ručne robené drevené figúrky, staré hračky pre deti ako zo začiatku 20.storočia, drevené príbory,taniere, ale aj vyrezávané Betlehemy rôznych veľkostí. Talianske koledy podfarbujú celý priestor a predavači si pospevujú známe melódie a lákajú okoloidúcich na svoje pražené oriešky či kúsky marcipánu. Ochutnajte mandle v cukre, torrone s mandľami či domácu čokoládu z Turína nasekanú na neforemné kusy. Ak máte pocit, že ste už presladení, Miláno zamieša kartami a vyberie parmskú šunku visiacu na obrovských hákoch. Dlho do noci sa tu postáva pri malých stánkoch s pohárikom vína v ruke a s povestným La dolce vita v srdci.

✔ Z Milána si spravte výlet aj do neďalekého Bergama, ktoré tiež dýcha krásnou vianočnou atmosférou.
✔ Miláno je miestom, kde môžete kúpiť vianočné darčeky podľa svetovej módy

Zürich

Zürich na brehu Zürišského jazera je v zime čarovným miestom. Má povesť drahého až luxusného miesta, ale netreba sa báť, pretože Vianoce sú len raz do roka, no spomienky na ne budú živé dlho. Zürich má nádhernú polohu. Z jednej strany jazero, cez mesto preteká rieka Limmat a keď vyjdete v meste do parku s výhľadom, oči sa zastavia až na zasnežených vrcholkoch Álp. Tu si uvedomíte, že ste rozprávke a tá sa naplno prejaví až po zotmení. Staré mesto Altstadt vás zláka svojimi cechovými domčekmi, ktorých fasády krásne svietia,svetielka spájajú ulice a nad hlavami kde-tu vykukne veža kostola. Najkrajším miestom vianočného Zürichu je hlavná tepna mesta Bahnhofstrasse. Tu stretnete Lucy, no nečakajte, že by išlo o nejaké dievča či ženu. Lucy je totiž rozprávkové osvetlenie poskladané azda z milióna svetielok. Kedysi tu namiesto neho horeli fakle, ale dnes všetko zvládne technika.Výsledok je však očarujúci a moment, keď sa pred Vianocami po prvý raz rozsvieti Lucy, je takou očakávanou udalosťou, že by sme ju mohli prirovnať k rozsvecovaniu vianočného stromčeka v New Yorku. Vysvietenou ulicou sa prechádzajú ľudia a obdivujú vianočné výklady s tovarom, z ktorého cien sa niekedy jemne zatočí hlava.Krásnym a chutným miestom je kultová cukráreň Sprüngli, kde sa už desaťročia vyrábajú tie najlepšie cukrovinky celého Zürichu.Za vianočnou atmosférou sa vyberte na druhý breh Limmatu do okolia stredovekého kostola Grossmünster z 12.storočia.Priamo pod ním stojí niekoľko trhovísk.Vonia tu punč, sladké mandle, oriešky, nechýba tu švajčiarska čokoláda, no ak si chcete užiť vianočné chute, vyberte si raclette. Roztopený syr s opekaným chlebíkom nakrájaným na kocky, zemiakmi či kyslými uhorkami. Takéto Vianoce ste ešte nemali, no uvidíte, že sa horúci syr dokonale doplní s chladnou decembrovou zimou. Posilnení sa prejdite až k nábrežiu, kde sa spája jazero s riekou a s výhľadom na kostol Fraumünster, ktoré zdobia okná od slávneho Chagalla,si dajte varené vínko, punč alebo chutný likér. Tak čo, nečakali ste, že Vianoce v Zürichu môžu byť také krásne, však?

✔ Ak sa ocitnete v Zürichu, porozmýšľajte nad návštevou francúzskeho Colmaru, ktorý patrí spoločne so Štrasburgom k najkrajším francúzskym vianočným mestám.
✔ V Zürichu sa môžete plaviť aj po jazere, získate tak úplne iný pohľad na mesto.

- - Inzercia - -