Dnes je štvrtok, 09.december 2021, meniny má: Izabela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nevera je nebezpečný šport

december 15, 2011 - 11:38
Riverside Drive a Old Saybrook, to sú dve známe a vo svete úspešne uvádzané jednoaktovky Woodyho Allena, ktoré mali pred niekoľkými dňami premiéru na scéne bratislavského Mestského divadla P. O. Hviezdoslava.
Foto: 

Režisérka Ingrid Timková nemala asi ani veľkú prácu s inscenovaním tohto textu, keďže sa jej do rúk dostala mimoriadne kvalitná predloha, a tak len šikovne prepojila vtipný text s kvalitnými interpretmi, čo si spomenutý text vzali za svoj a rovnako ako divák sa pri jeho inscenovaní dobre bavili.

Prvému príbehu, ktorý by si možno zaslúžil aj výraznejšiu scénu od Ondreja Zachara a kde dvaja dominantní herci Richard Stanke a Robert Roth zvádzali niekedy boj s prázdnotou javiska, by možno svedčala komerčnejšie upravená scéna, no oboch hercov treba pochváliť za skvelé výkony, kde najmä Robert Roth v roli neurotického, psychopatického bezdomovca uchvátil každého v sále svojím strhujúcim výkonom, keď mu bol Richard Stanke viac ako dôstojným sekundantom. V druhej časti predstavenia by sme mohli chvíľami zapochybovať o hereckých výkonoch Tomáša Vravníka, Michaely Čobejovej i Petry Vajdovej. Bola herecky trochu rozkolísanejšia, Robert Roth, Richard Stanke, Dušan Cinkota a Lucia Vráblicová akoby stáli na vyššom hereckom stupienku a boli s hrou viac zžití. Ale predstavenie ako celok výborne fungovalo, divákov nadchlo, zaujalo a najmä rozosmialo a ani občasné herecké zakolísania nebránili nikomu vychutnávať si mnohovrstevný, múdry text Woodyho Allena, ktorý v oboch hrách diváka voviedol do jeho typického sveta plného pochybností, nevier, drobných osobných tragédií, neuróz, snov a fantázií, kde ožívajú postavy napísané dramatikom a stávajú sa svojbytnými bytosťami. MDPOH uviedlo do divadelného sveta skvelú  hru, ktorá je nielen nadčasovým a inteligentným rozptýlením, ale aj úprimným vyznaním umelca o jeho osobnom myšlienkovom svete, o osobnosti, ktorá pozitívne ovplyvnila film, divadlo či literatúru 20. storočia.


Autor: ANDRIJAN TURAN
Foto: archív MDPOH

- - Inzercia - -