Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ples v opere: moderovať bude operná diva Adriana Kučerová

november 19, 2012 - 12:25
Do konania 13. Plesu v opere, ktorý je nielen vrcholnou spoločenskou, ale aj očakávanou kultúrnou udalosťou plesovej sezóny, zostávajú iba necelé dva mesiace. Už teraz sú známe prvé dve exkluzívne novinky a obe spája klasická hudba. Moderátorkou večera bude operná diva, sopranistka Adriana Kučerová, ktorá zviditeľňuje vysokú kvalitu slovenskej opernej školy aj v zahraničí.
Foto: 

Ďalším prekvapením slávnostného večera bude mladý úspešný slovenský husľový virtuóz Vladimír Jablokov, ktorý žije a pôsobí v Írsku, no v kruhoch fanúšikov klasickej hudby je už mimoriadne známy.

Ples v opere je najočakávanejším podujatím začínajúcej sa plesovej sezóny. Umelecký program sa pripravuje niekoľko mesiacov vopred, pričom organizátori kladú veľkú pozornosť výberu popredných umelcov. Priestory opery Slovenského národného divadla doteraz poznala vynikajúca slovenská sopranistka Adriana Kučerová vďaka postavám vo svetoznámych operách klasických hudobných majstrov. Zástupkyňa najmladšej generácie slovenských operných speváčok sa úlohy moderátorky zhostí po prvý raz, a to práve na 13. Plese v opere. „Na Plese v opere som sa zúčastnila niekoľkokrát ako hosť, aj ako účinkujúca. Nejdem preto do úplne neznámeho prostredia. Avšak moderovanie takého významného podujatia je pre mňa novou skúsenosťou a určite aj veľkou profesionálnou výzvou,“ uviedla Adriana Kučerová o svojom moderátorskom debute.

Na Plese v opere zažije premiéru Čajkovskij aj Rolling Stones v jedinečnom umeleckom podaní mladého slovenského huslistu Vladimíra Jablokova.
Ples v opere bude slovenskou premiérou Vladimíra Jablokova, slovenského huslistu, ktorý si vydobyl uznanie aj za hranicami Slovenska a od roku 2004 žije v Írsku. Pochádza z rozvetvenej hudobníckej rodiny, v ktorej sa celé štyri generácie venovali hudbe. Na husle začal hrať ako päťročný. Jeho osobitý štýl sa prejavuje originálnym prelínaním klasických diel hudobných majstrov s modernou hudbou tak, že z nich vzniká neopakovateľný originál. V roku 2010 umelec predstavil v tomto duchu aj svoj hudobný program Classical Twist. Poslucháč v ňom nájde súbežne klasickú hudbu, jazz aj pop, od Bacha po Beatles, od Rolling Stones po Straussa.

Režisérom plesového večera bude Ján Ďurovčík a úlohy hudobného dramaturga sa zhostí Matej Drlička. O slávnostnú premenu divadla sa postará opäť dvorný architekt Plesu v opere Miloš Pietor. Výťažok z dobrovoľného vstupného, ktorého minimálna výška je aj tento rok 500 eur pre jeden pár, poputuje opäť Nadácii Detského kardiocentra. Bude  venovaný na technické vybavenie operačných sál v novom pavilóne Detského kardiocentra. Ten by mal vyrásť do dvoch rokov pri Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Autor: RED
Foto: archív

- - Inzercia - -