Dnes je nedeľa, 05.december 2021, meniny má: Oto
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slniečka v záhonoch

júl 05, 2014 - 20:40
Prečo je množstvo letných kvetov práve žltej farby? Lákajú ňou užitočný hmyz, aby neotáľal s opeľovaním, a zároveň farbou plnou slnka, pohody a optimizmu umocňujú letnú náladu. Vybrali sme niekoľko letničiek a trvaliek, ktoré by zaručene nemali chýbať vo vašich záhonoch.
Foto: 
Kokarda miluje slnko
Tejto vysokej trvalke, ktorá pochádza z Južnej Ameriky, sa darí na slnečných miestach, kde neúnavne kvitne od júla do konca septembra. Vytvára žlto-červené kvety s jazykovitými lupeňmi. Keď má dostatočne priepustnú pôdu, vydrží tri sezóny, potom treba obstarať nové priesady. Nedarí sa jej vo vlhkom prostredí a v tieni. Kokarda  pekne vynikne aj v letnej kytici do vázy.
 
Topinambur vytvorí prírodný plot
Nenáročná, no impozantná trvalka sa podobá na slnečnicu, má však menšie kvety a tenšiu byľ.  Nevyžaduje si takmer žiadnu starostlivosť. Dorastá  až do výšky  troch metrov, jej byľ sa asi v dvoch tretinách výšky rozkonáruje a dáva  na každom výhonku zlatožlté kvety. Tieto trvalky sú vhodné k plotom, na menej vzhľadné miesta, vysádzajú sa ako prírodný predel v záhradách, pretože veľmi rýchlo vytvoria vysokú a hustú zelenú stenu. Pri pestovaní ich však treba „prísne umravňovať“, pretože sa veľmi rýchlo rozširujú a zaberú každé voľné miestečko.
 
Aksamietnica odpudí množstvo škodcov
Počas celej sezóny usilovne kvitnú nenáročné aksamietnice, nazývané aj afrikánky či „smradľavky“. Práve ich typická vôňa odpudzuje rôzne škodce, preto sa táto rastlina považuje za prírodný pesticíd. Pôsobí proti háďatkám, nitkovitým červíkom v pôde, voškám i moliciam. Aksamietnic je veľa druhov: niektoré sú vzrastom veľmi malé, len niekoľko centimetrové, iné  dosahujú  aj viac ako pol metra. Plné kvety bývajú najmä žlté a oranžové, ale aj dvojfarebné. Odlišujú sa veľkosťou, plnosťou a tvarom. Možno ich pestovať v záhonoch aj na balkónoch. V záhrade pomôžu v hriadkach zeleniny, v balkónovej výsadbe je vhodná kombinácia s muškátmi či fuksiami. Sú vhodné aj po odkvitnutí – môžu sa zapracovať do pôdy a použiť ako zelené hnojenie.  Kvety sú jedlé, môžete si nimi ozdobiť zeleninové šaláty, prípadne iné jedlá. Dá sa z nich pripraviť aj čaj.
Darí sa im v priepustnej humóznej pôde, na slnečnom mieste, čiastočne v polotieni, prospieva im  pravidelná zálievka a občasné prihnojenie. Aby neustále tvorili nové kvety, dôležité je odstraňovanie odkvitnutých kvetov. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Pripravila: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -