Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenka roka 2015: Elena Kohútiková

marec 25, 2015 - 22:08
ELENA KOHÚTIKOVÁ, zástupkyňa generálneho riaditeľa Všeobecnej úverovej banky. Patrí medzi významné osobnosti v oblasti centrálneho a komerčného bankovníctva. Aktívne sa podieľala na vypracovaní stratégie prijatia eura na Slovensku a pri jeho zavedení. Za svoju prácu dostala vysoké štátne vyznamenanie a získala si medzinárodné uznanie v odborných kruhoch. Svojím osobným aj profesionálnym príbehom je inšpiráciou pre mnoho slovenských žien, ktoré aj podporuje v ceste za ich snom.
Foto: 
1. Ktorý moment bol kľúčový vo vašom profesionálnom a osobnom živote?
 
Pravdepodobne to bolo rozhodnutie prijať ponuku vtedajšieho šéfa Hlavného ústavu ŠBČS pre Slovensko pána Egona Hlavatého, ktorá rozhodla o mojom odchode z Ekonomického ústavu SAV a presune do oblasti centrálneho bankovníctva. Tým sa fakticky začala moja „kariéra“ v bankovníctve. Druhým zlomovým bodom, ktorý naštartoval moju manažérsku cestu, bolo akceptovanie  ponuky stať sa vrchnou riaditeľkou Ekonomického úseku novovznikajúcej Národnej banky Slovenska. 
 
2. Čo považujete za svoj najväčší úspech?
 
Za svoj najväčší životný úspech pokladám to, že napriek nepriazni osudu sa mi podarilo dobre vychovať dve dcéry, dať im vzdelanie a ľudský rozmer. Najväčšou odmenou je pre mňa to, keď sa stretneme spolu za nedeľným stolom nielen s ich partnermi, ale aj so štyrmi nádhernými vnúčatami. Tam vidím zmysel, prečo som svoj život žila. Čo sa týka profesionálneho úspechu, je to určite úspešná cesta slovenskej koruny od jej vzniku až po nahradenie eurom, na ktorej som sa  podieľala. A potom celý proces prípravy a realizácie príchodu eura na Slovensko, kde tiež zostali moje stopy.
 
 
3. Čo máte na svojej práci rada?
 
Mnohí ľudia chápu ekonómiu ako vedu zaoberajúcu sa účtovníctvom, číslami, štatistikami a v súčasnosti realizovanú na počítačoch. Mne sa v praxi potvrdilo to, čo povedal profesor Munger, že ekonómia je najmä vzrušujúca veda o ľudskom konaní. A práve to mám na svojej práci rada. Moja práca je každý deň iná, prináša nové poznatky a výzvy a zatiaľ som nepoznala deň, keď som sa niečo nové nenaučila alebo nezažila. 
 
4. Ako sa vám darí skĺbiť pracovné a rodinné povinnosti?
 
Je to to najťažšie, čo ženu v živote čaká. Keď sú deti menšie a práca si nás vyžaduje celé, mnohé z nás trápi, že nedávajú dosť rodine a nestíhajú všetko v práci. V tomto období veľmi rady privítame pomoc blízkych – u mňa to po smrti manžela bola moja mamička. Po jej smrti to už bolo na mne a mojich dcérach. Aby som mohla čo najviac času tráviť s deťmi, veľa práce som robila po nociach a dočasne som sa zriekla aj svojich záľub.
 
5. Čomu vás vaša práca naučila?
 
Hlavne pokore. Čím viac „neotvorených“ dverí som otvárala, tým viac som zisťovala, čo všetko neviem. Dodnes sa učím od druhých a študujem, pretože viem, že ekonómia a bankovníctvo robia míľové kroky dopredu a ak chceme držať krok, musíme nové poznatky naberať doslova každý deň. No keď to, čo robíme, máme radi, je to pre nás úplne samozrejmé.
 
Zdroj a foto: RED

- - Inzercia - -