Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovenka roka 2015 : Renata Kliská

marec 24, 2015 - 17:52
RENATA KLISKÁ, majiteľka a módna dizajnérka luxusného kožušníckeho salónu La Rena. Navrhuje a vyrába takzvanú ťažkú konfekciu, teda kožuchy, kabáty, plášte, saká a podobne. Zúčastňuje sa na módnych prehliadkach doma aj v zahraničí a so svojimi modelmi prerazila do Viedne aj na juh Francúzska.
Foto: 
Ktorý moment bol kľúčový vo vašom profesionálnom a osobnom živote?
 
Povolaním som ekonómka, vyštudovala som na vysokej škole zahraničný obchod, mám firmu a prácu, ktorá ma baví. Zlom v mojom živote znamenalo narodenie dieťaťa, ktoré vyžadovalo osobitnú opateru a mne sa vtedy zmenil svet. Počas prebdetých nocí, týždňov a mesiacov v nemocnici a počas dlhej kúpeľnej liečby som potrebovala zamestnať svoju myseľ niečím radostným, a tak som sa vracala k tomu, k čomu som od malička inklinovala – a to bola móda. V hlave sa mi rodili návrhy modelov, ktoré som si ukladala niekedy na papier, niekedy len do pamäte. Potom, keď som Izabelku vypiplala, rozhodla som sa, že s mojimi návrhmi pôjdem von. Založila som si firmu a začala nápady realizovať. Som veľmi vďačná, že ako celkom neznáma som dostala príležitosť predstaviť svoju prvú zimnú kolekciu na Bratislavských módnych dňoch, ktoré spustili moje ďalšie úspechy v podnikaní.
 
Čo považujete za svoj najväčší úspech?
 
Za úspech považujem, že sa mi podarilo etablovať na slovenskom módnom trhu. Najviac sa teším z toho, že moje modely sa predávajú v najluxusnejšom obchodnom dome Popp und Kretschmer vo Viedni a podarilo sa mi preraziť aj na juh Francúzska. V osobnom živote sa mi podarilo to, čo lekári považovali za nemožné – moja dcéra má dnes desať rokov, je to úžasné dievčatko, ktoré mi dodáva energiu a na módnych prehliadkach ako modelka prezentuje moje modely...
 
 
Čo máte na svojej práci rada?
 
Na mojej práci ma najviac fascinuje jej tvorivá časť. Milujem vymýšľanie a navrhovanie nových modelov.
 
Ako sa vám darí skĺbiť pracovné a rodinné povinnosti?
 
Zladenie práce s rodinou je pre mňa boľavá téma a netajím, že mávam výčitky svedomia, keď nestíham byť so svojou dcérou toľko, koľko by som chcela. Našťastie salón mám blízko domu a často ju tam brávam so sebou. No ona je úžasná: keď vidí, že som smutná, pritúli sa ku mne a povie: mamička, keď sme spolu zvládli všetky nemocnice, my už spolu zvládneme všetko! Oporou je pre mňa aj moja rodina.
 
Čomu vás vaša práca naučila?
 
Ani nie práca, ale život ma naučil niekoľko vecí: Hlavou múr neprerazíš. Trpezlivosť ruže prináša. Žiť s pokorou. Vyhodiť zo svojho slovníka slovo „nedá sa“ a nikdy sa nevzdávať - to je moje hlavné životné krédo.
 
Zdroj a foto: RED

- - Inzercia - -