Dnes je štvrtok, 09.december 2021, meniny má: Izabela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Dajte chrípke červenú

marec 03, 2011 - 14:13
S istotou, s akou koncom roka prichádzajú Vianoce, na jeho začiatku klope na naše dvere chrípka. Teda neklope, ona totiž na pozvanie nečaká. Ani by neprišlo. Časy, keď sme drali školské lavice a s vidinou prázdnin navyše sme ju radi prichýlili pod perinu, sú totiž dávno preč. Dnes o ňu nestojíme, ale ako jej to dať najavo a zabuchnúť jej dvere spoľahlivo pred nosom? Existuje prevencia, na ktorú sa dá spoľahnúť?
Foto: 
Teória, že chrípka trvá s lekárom týždeň a bez neho sedem dní, má medzi Slovákmi čím ďalej, tým viac fanúšikov. Takmer tri štvrtiny sa ju totiž snažia jednoducho „rozchodiť“.  Cestu za každodennými povinnosťami akurát prerušia návštevou lekárne, kde si z voľnopredajných liekov sami naordinujú liečbu. Siahajú pritom podľa minuloročného prieskumu spoločnosti Gfk väčšinou po osvedčených „značkách“, ale asi polovica dá aj na radu lekárnika. No najčastejšie len v tom, koľko piluliek z akého lieku zjesť. To, že ich farmaceut posiela do postele, až dvom tretinám ide jedným uchom dnu a druhým von. „Péenka“ totiž znižuje výplatu a dovolenku chce každý stráviť v lepšej spoločnosti ako s chrípkou. Jednoducho, nemáme čas byť chorí! Chrípke tak stačí napadnúť jediného človeka v kolektíve a on sa už postará o to, aby ju zoznámil s každým v okolí. Čo robiť, ak o takúto známosť nestojíte? Keď nestoja o pobyt v posteli chorí, doprajte si ho vy. Prevenciou je jednak dostatočný spánok a jednak sex. Vedci totiž zistili, že ľuďom, ktorí sa milujú aspoň dvakrát týždenne, sa dvíha hladina imunoglobulínu až o 30 percent. Človek je potom odolnejší nielen proti chrípke, ale aj ostatným vírusom.

Čistý vzduch a čisté ruky
Ak všetci okolo vás majú červený nos a zásobu servítok poruke, chrípka visí vo vzduchu nielen obrazne, ale doslova. Šíri sa ním v kvapôčkach, ktoré vydychujú. Nestačí, že kašlú len do vreckovky, slušnú dávku na vás vychrlili už len tým, že vám pri príchode povedali – dobrý deň. Vírus z tela vykĺzne totiž aj pri obyčajnom rozprávaní. Vtedy nestačí spoliehať sa na zásoby imunoglobulínu zo včerajšej vášnivej noci, treba čo najčastejšie vetrať! No aj keď sa zdá, že prievan vírus z vášho okolia dostane rýchlejšie, opak je pravdou. Naženie ho aj do miestností, kde predtým nebol. Keď nechcete urobiť viac škody ako úžitku, zatvorte dvere a dokorán otvorte na chvíľu len okno. Okrem čistého vzduchu treba dbať aj na čisté ruky, lebo vírus je všade. Najhoršie sú na tom vraj držadlá v mestskej hromadnej doprave. Najideálnejšie by bolo nedotýkať sa ich. Čo však s upozornením dopravného podniku, že keď stojíte, máte sa držať? Poslúchnite. Chrípka sa lieči predsa len ľahšie ako narazená kostrč, ak šofér musel prudko zabrzdiť.

Céčka, sbírám céčka...
Michal David to zrejme nespieval v rámci protichrípkovej osvety, ale mohol by. Céčka, teda všetky zdroje vitamínu C, chrípke vedia zahatať cestu k vám. Bežne bohato pokryjú odporučenú dennú dávku 80 mg vitamínu dve veľké jablká a väčší pomaranč alebo grep. Ak všade naokolo zúri choroba, jeho potreba stúpa, a tak sa vyplatí nejaké to ovocie a zeleninu si pridať. No neplatí čím viac, tým lepšie. Naše telo si totiž aj tak zoberie len toľko, koľko potrebuje, a zvyšok posiela preč močom a vôbec ho nezaujíma, aká drahá tá biopaprika uprostred februára bola. Navyše, šetriť by sme mali aj na večeri. Osvedčilo sa tento chod vynechať a nezaťažovať v noci trávením organizmus, ktorý bojuje s infekciou.
Dodržali ste všetky tieto rady do bodky a napriek tomu už nejaký ten deň cítite, že niečo na vás lezie? Gratulujeme, aj keď si myslíte, že nemáme k čomu. To, čo vás obchádza, je totiž len nádcha. Chrípka žiadne drahoty nerobí, na rozdiel od bežného nachladnutia ide rovno na vec. Ráno ju chytíte a už večer sa cítite akoby vás prešiel parný valec. Ak to s vami také strašné nie je, je jasné, že predbežne nad chrípkou vediete 1:0.


Autor: KATARÍNA ALBERTY ONDREJKOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -