Dnes je nedeľa, 28.november 2021, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Recept na lásku – ustrice alebo peniaze?

jún 08, 2010 - 14:54
Od pradávna ženy aj muži hľadali tajný prostriedok na získanie srdca aj tela milovanej osoby – jednoducho účinné afrodiziakum. A čo vy? Vyskúšali ste už na svojom milovanom nejaké? A viete, čo dokáže skutočne prebudiť vaše zmysly?
Foto: 

Afrodiziaká dostali názov podľa antickej bohyne lásky Afrodity a niektoré recepty sa tradujú tak dlho, že o nich už takmer nikto nepochybuje. Romantický náboj má v sebe kombinácia jahôd so šampanským, erotický ustrice, babským receptom je jedlo so zelerom... Ak chcete trochu mágie, stačí sa vrátiť o pár storočí dozadu, keď lásku vyvoleného zabezpečoval lektvar s jeho vlasom alebo španielske mušky – uschnuté telá chrobákov pľuzgiernikov, dnes sa zase zmyselnosť hľadá v relaxačných centrách pri masáži...

Existuje či neexistuje?
Človek už lieta do vesmíru, ale, bohužiaľ, skutočne a zaručene účinné afrodiziakum, ktoré by fungovalo u každého a v akejkoľvek situácii, ešte neobjavil. Podľa uznávaných sexuológov totiž nie je jednoduché „namiešať“ ho. Malo by totiž spĺňať päť základných požiadaviek – Odstrániť zábrany, ale neomámiť. Zvýšiť telesnú výkonnosť aj sexuálne napätie. Prekonávať frigiditu a impotenciu a zároveň podporovať erekciu a predĺžiť sexuálne vzrušenie – a to všetko dohromady.
Skeptici tvrdia, že pri väčšine látok označovaných ako afrodiziaká nejde o nič iné len o placebo efekt – keď veríte, tak fungujú.

Muži aj ženy, ktorí túžia po väčšej slasti, vyskúšali azda všetky potraviny, ale najlepšie účinky pripisujú tým, ktoré svojím tvarom pripomínajú mužské alebo ženské telo či jeho pohlavné orgány. Preto sa za afrodiziaká považujú rohy silných zvierat, uhorky, špargľa, ustrice, avokádo... Jednoducho, funguje fantázia. Ale niektoré látky môžu pôsobiť afrodiziakálne aj iným spôsobom – napríklad tak, že majú močopudný účinok, ktorý nepriamo spôsobuje sexuálne podráždenie.

Ak to chcete vyskúšať, pridajte do jedálnička viac zeleru, čili, čierneho korenia či špargle. Niektoré látky zase zlepšujú prekrvenie na správnych miestach – napríklad ženšen, cesnak či kapary. Datle, šafran, horčica, zázvor, paprika stimulujú centrálny nervový systém, šampanské má euforizujúci účinok, čokoláda zlepšuje náladu... „Keď otvoríte chladničku, zaručene tam nájdete potravinu, ktorej sa pripisujú afrodiziakálne účinky,“ tvrdí v knihe Sex na celý život sexuologička Jean Almodovarová.

A čo alkohol?
K predstave príjemného a romantického večera patrí aj pohár šampanského alebo vína – veď už len v otváraní šampanského je taká energia a vzrušenie! Alkohol odporúčajú aj sexuológovia na prekonanie stresu, odbúranie napätia, zmenšenie zábran. Ale len pohárik, maximálne dva. V malých dávkach alkohol oživuje krvný obeh, stupňuje produkciu pohlavných žliaz, potláča rozumové správanie a nastupuje aj telesná uvoľnenosť. Pri veľkom množstve alkoholu je síce chuť na milovanie veľká, ale schopnosti sa strácajú a príjemné vyvrcholenie neprichádza.

Mnohí muži, ktorí investovali do tabliet na erektilnú dysfunkciu, boli zase sklamaní, keď zistili, že žiadny zázrak sa nekoná. Čakali totiž, že im tabletky zabezpečia chuť na milovanie aj erekciu. Bez ohľadu na farbu však tabletky neriešia problém s chuťou na milovanie ani s prežívaním erotických chvíľok. Tam si zatiaľ muž aj ženy musia pomôcť sami – napríklad tak, že otvoria chladničku a s láskou pripravia svojmu partnerovi nejaké dobré jedlo a naservírujú ho len v erotickej bielizni.

Autor: ZUZANA LAJDOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -