Dnes je utorok, 19.október 2021, meniny má: Kristián
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Majú princezné život ako v rozprávke?

január 27, 2011 - 22:45
V našich končinách sa s princeznami väčšinou stretávame len v príbehoch, kde sa vždy všetko na dobré obráti a všetci žijú šťastne až do smrti... No niektoré krajiny majú ešte aj v dnešnej dobe kráľovské rodiny, v ktorých žijú princezné. Majú však rovnako rozprávkový život ako postavy v rozprávkach?
Foto: 
Popoluška, ktorá si získala národ
Keď 16. septembra počas olympijských hier v Sydney stretla Mary (38) narodená v Tasmánii Freda (42), netušila, že práve stretla svojho princa. Do slova a do písmena. Až po čase totiž zistila, že ide o dánskeho korunného princa. Keď ich v novembri nasledujúceho roku prichytili fotografi, kráľovskí rodičia neboli ani trochu nadšení. Mali totiž po krk dievčat, ktoré sa chceli presláviť vďaka vzťahu s modrou krvou a kráľ Henrik bol znechutený tým, že dediči trónov sa ženia s neurodzenými slečnami. No Mary sa ukázala byť iná. Držala sa v ústraní a postupne si získala srdcia kráľovských rodín, vrátane tej Frederikovej, a aj dánsky národ. 14. mája 2003 sa zobrali a v ich prípade sa povera o nešťastných májových sobášoch, našťastie, nenaplnila. Po synovi Christianovi v roku 2005 a dcére Isabelle v roku 2007 porodila princezná Mary 9. januára tohto roku hneď dvojičky – chlapca a dievčatko.

Koniec dobrý, všetko dobré
Dedička švédskeho kráľovstva sa ako princezná už narodila, no okrem šľachtického pôvodu jej sudičky priveľa šťastia do vienka nedali. Korunným princom bol pôvodne jej mladší brat, a preto, aby sa mohla stať jedinou nasledovníčkou trónu spomedzi všetkých princezien, sa musel v roku 1980 zmeniť zákon z roku 1810. Paradoxne tomu nebol naklonený ani jej vlastný otec, kráľ Carl XVI. Gustav Švédsky, ktorý verejne dával najavo, že v nasledovníctve by radšej uprednostnil svojho syna Carla Philipa. Okrem štúdií na prestížnych univerzitách musela Victoria (33) absolvovať aj základný vojenský výcvik. Krehká princezná sa často stávala objektom médií, predovšetkým koncom deväťdesiatych rokov, keď bojovala s anorexiou. Mala niekoľko vzťahov, jej prvou veľkou láskou bol spolužiak Daniel, ktorého spoznala na štúdiách v USA. Vzťah sa napokon v roku 2001 rozpadol a budúca kráľovná sa dala dokopy s jeho menovcom a svojím trénerom. V tom čase sa obrátila všetka pozornosť médií na nich a kráľovská rodina sa snažila Victorii Daniela (37) vyhovoriť. „Victoria bude raz kráľovnou, nemôže si dovoliť veľkú lásku,“ vyjadrila sa dokonca jej teta. V tomto čase prejavila nečakanú vnútornú silu a boj o svoju lásku nevzdala, a vo februári 2009 palác oznámil zasnúbenie dvojice. Po svadbe 19. júna minulého roku sa Daniel stal princom a zazvonil zvonec...

Život ako herečka

Princezná Caroline (53) je dcérou monackého kniežaťa Rainiera III. a americkej filmovej herečky Grace Kelly. Aj jej život pripomínal vysokým počtom milostných vzťahov život hollywoodskej hviezdy a mnohými zvratmi osudu filmový príbeh. V roku 1978 sa mladučká šľachtičná vydala za francúzskeho bankára Philippea Junota, no už po dvoch rokoch sa rozviedli. V roku 1992 dosiahla kráľovská rodina anuláciu tohto zväzku rímskokatolíckou cirkvou. Paradoxne v tom čase už bola Caroline dávno vdovou po inom mužovi. S talianskym obchodníkom a športovcom Stafanom Casiraghim sa zosobášili v roku 1983 a v nasledujúcich troch rokoch im pribudol pravidelne jeden potomok. Rodinné šťastie po boku muža, o ktorom sa dodnes hovorí ako o jej životnej láske, prerušila nehoda na člne v roku 1990, pri ktorej jej manžel zomrel. Z tohto zásahu sa roky spamätávala, no napokon sa vydala aj do tretice, tentoraz za muža s modrou krvou. Princ Ernst August V., hlava hannoverskej dynastie, sa rozviedol so svojou ženou a nasledovala svadba. Majú spolu jedinú dcéru Alexandru.

Kráľovstvo za ženu
Hoci v dnešnej dobe na trón už usádzajú aj kráľovné, ktoré sa nenarodili v šľachtických domoch, nie všetky kráľovské rody sú rovnako tolerantné. Princezná Tessy Luxemburská (25) sa síce po sobáši s princom Luisom hrdí titulom, no kráľovnou nebude. Jej manžel sa totiž pre lásku k mladej vojačke, ktorú spoznal v roku 2004, keď sa zúčastnila misie v bývalej Juhoslávii, musel vzdať trónu. Práve tak o právo na nasledovníctvo prišli aj všetci jeho potomkovia. Mladý pár však strata kráľovských povinností netrápi a celá rodinka spolu so synmi Gabrielom a Noahom si užívajú bežné radosti a starosti. Najprv žili vo Švajčiarsku, kde Luis študoval, a neskôr sa odsťahovali na Floridu, kde sa štúdiu venujú obaja.

Na svojho princa ešte len čaká
Princeznú Alexandru Luxemburskú (19) zrejme aj pre jej mladý vek zatiaľ paparazzi ešte neprichytili so žiadnym priateľom. V prípade, že by sa nejaký mladík uchádzal o jej srdce pre túžbu po vlastnom kráľovstve, má smolu. Súčasné zákony neumožňujú, aby princezná nastúpila na trón, napriek tomu, že jej prababička a prateta boli vládnucimi veľkovojvodkyňami.


Deň D sa blíži

Prince William (28) a jeho vyvolená Kate Middleton (29) sú momentálne spomedzi šľachtických dvojíc párom číslo jeden! Pred Vianocami totiž ohlásili zásnuby a už 29. apríla vstúpia do manželstva. Novinári aj verejnosť momentálne dychtia po každom detaile o pripravovanom obrade, dokonca tipujú, aké šaty si nevesta zvolí. S istotou sa však zatiaľ vie, že ich oddá canterburský arcibiskup. Niet pochýb, že pôjde o svadbu roka. Snáď ich zväzok dopadne lepšie ako manželstvo princových rodičov...

Novomanželia

Holandský princ Carlos (40) a jeho manželka princezná Annemaria (33) sa zosobášili 20. novembra minulého roku, preto si užívajú manželský život ešte len pár týždňov. Aristokratická svadba sa konala v opátstve Abbey de la Cambre v Bruseli a, samozrejme, nesmela chýbať rada vznešených hostí, vrátane jeho tety, holandskej kráľovnej Beatrix. Čerstvá šľachtičná bola pôvodným povolaním novinárka a pochádza z významnej bruselskej rodiny.

Láska z festivalu
Kto by čakal princa na rockovom festivale? Práve tam sa koncom 90. rokov totiž zoznámila novinárka Mette-Marit s jej terajším manželom a budúcim kráľom Haakonom. Mnohí Nóri sprvu neboli so slobodnou mamičkou s divokou minulosťou ako s potenciálnou kráľovnou spokojní, no napokon si ich získala. Dnes má spokojnosťou stále žiariaci párik už tri spoločné deti a v auguste oslávia desiate výročie sobáša.

Po rokoch v Grécku

Minulý rok sa pre grécku kráľovskú rodinu nestal významným len tým, že Nikolaos (41), princ Grécka a Dánska, sa oženil so svojou snúbenicou Tatianou Blatnik. Oslava lásky bola pre všetkých o to krajšia, že od roku 1964 šlo o prvú kráľovskú svadbu, ktorá sa konala v Grécku. Bola ostro sledovaná miestnymi médiami a dorazila celá dánska kráľovská rodina okrem princa Frederika. Dnes už princezná Tatiana (34) sa narodila vo Venezuele v ruskej židovskej rodine, vyrastala vo Švajčiarsku, študovala v USA a istý čas bola spolupracovníčkou nemeckej módnej návrhárky Diane von Furstenberg.

Autor: MÁRIA ŠIDLOVÁ
Foto: Isifa, S.A.

- - Inzercia - -