Dnes je utorok, 26.október 2021, meniny má: Demeter
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Paríž – Mekka módy a domov bohémov

marec 28, 2010 - 13:59
Máte chuť sadnúť si na vystrčenú terasku v úzkej uličke a s partnerom či partnerkou popíjať dobrú kávičku, a nasávať bohémsku atmosféru či obzerať sexi Francúzov? V tom prípade by ste určite mali navštíviť hlavné mesto Francúzska, Paríž.
Foto: 

Ubytovanie
Ak chcete trošku ušetriť, určite sa vám neoplatí pozerať po hoteloch, ktoré sú zbytočne predražené. Môžeme vám však odporučiť veľmi príjemný hostel. Už len samotný jeho názov znie fantasticky. Absolute Paris nájdete na 1 Rue de la Fontaine au Roi. Nablízku máte zastávku metra „République“, na ktorú sa dostanete až piatimi linkami (konkrétne 3,5,8,9,11). Nocľah na štyri noci v štvorposteľovej izbe vyjde približne 130 eur na osobu, čo je na Paríž veľmi prijateľné.Nakupovanie
Pre všetkých, ktorí chcú svoje peniaze minúť na oblečenie, dávame do pozornosti najväčšie nákupné centrá Galeries La Fayette. Ide o tri obrovské domy, stojace oproti sebe cez križovatku. Jeden je len pre ženy, druhý pre mužov a tretí je venovaný bytovým doplnkom. Spomínané mekky sa oplatí navštíviť najmä v čase výpredajov. Dovoliť si tak budete môcť aj renomovaných návrhárov za pomerne dobré ceny. Samozrejme, závisí to od toho, či si kupujete kabelku, topánky alebo norkový kožuch, ktorý bude určite najdrahší.


Stravovanie
Paríž je považovaný aj za mesto kulinárskych zážitkov. Preto by ste určite mali navštíviť nejakú nóbl reštauráciu. Ak však nechcete skrachovať pre jednu večeru, navštívte osvedčené fastfoody, ktorých je tam viac než dosť. Alebo si doprajte sushi, ktoré sa pohybuje v cenových reláciách od 12 do 30 eur za set v niektorom z miestnych sushi barov. Na raňajky si vychutnajte pravý croissant. Na výber máte asi 15 rôznych druhov – od neplnených slaných, až po marmeládové či plnené marcipánom, ktoré sú skutočnou delikatesou. Ich cena je dosť vysoká (od 2 do 4 eur), ale vážne stoja za to! Rovnako by ste mali navštíviť najlepšiu cukráreň pod slnkom Angelina  na 226 Rue de Rivoli. Nechajte sa zlanáriť farebnými koláčikmi Makaron alebo lahodným dezertom Mont Blanc, za ktoré zaplatíte približne 5 až 7 eur.

Železná dáma
Monument poskladaný zo železa sa stal symbolom Paríža napriek tomu, že šlo len o dočasnú stavbu, ktorá mala byť rozobraná po pár týždňoch od jej výstavby. Dnes patrí medzi najnavštevovanejšie budovy sveta. Dôkazom toho sú niekoľkohodinové rady turistov a občas aj domácich. Cena za výstup závisí od toho, na ktorú plošinu sa chcete dostať a či sa spoľahnete na vlastné nohy alebo na výťah. Tak či onak by ste Eiffelovku mali po prvýkrát vidieť od ďalšieho významného monumentu, Place du Trocadéro, kde sa denne premelie niekoľkotisíc ľudí. Okrem pohľadu na vežu si môžete vychutnávať tiež umelcov, ktorí zabávajú okoloidúcich svojimi tanečnými predstaveniami či hereckými etudami.

 

 

Tokio v Paríži
Milovníci módy, designu a všetkého umeleckého by určite nemali vynechať návštevu Palais de Tokyo.  Nachádzajú sa v ňom stánky, kde si môžete zakúpiť tričká, bytové doplnky, tašky, knihy a magazíny z celého sveta. Táto budova je často využívaná aj na najprestížnejšie módne prehliadky renomovaných návrhárov počas fashion weeku a po večeroch sa dokonca priestory využívajú na najlepšie párty v meste. Okrem kamarátov sa na nich môžete stretnúť i so známymi osobnosťami.

Autor: TOMÁŠ BROŽEK
Foto: S.A.SHUTTERSTOCK

- - Inzercia - -