Dnes je piatok, 22.október 2021, meniny má: Sergej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Veronika Hložníková: Som svojská, nie hit na jednu sezónu

október 15, 2010 - 14:40
Etablovaná slovenská módna návrhárka VERONIKA HLOŽNÍKOVÁ sa v rámci Bratislavských módnych dní predstaví už po tretí raz. Tento rok zasadla i do odbornej poroty, ktorá vyberala nové módne talenty, a súčasne predstaví špeciálnu kolekciu určenú na sezónu jeseň – zima 2010. Rozhodne sa máme na čo tešiť...
Foto: 
Prijali ste pozvanie do poroty New faces of Bratislava Fashion Days. Prečo ste sa rozhodli podporiť tento projekt?
Myslím si, že v slovenskom módnom priemysle nemajú dnes mladí tvorcovia veľa možností. Keď som začínala ja, bolo nás pár a presadiť sa nebolo až také zložité. Odvtedy sa situácia zmenila a mladí ľudia musia dnes na sebe oveľa viac pracovať, aby uspeli. Viacerí spomedzi súťažiacich sú absolventmi vysokej školy, niektorí študovali i v zahraničí. Majú kvalitné, originálne a pekné návrhy. Chcela som pomôcť vybrať tých najtalentovanejších tvorcov. Sama tvorím už desať rokov a táto súťaž je pre mňa závanom nového vzduchu aj inšpiráciou.

Zaspomínajte si, aké to bolo, keď ste začínali vy?
V tom čase sme zažívali akýsi útlm módneho priemyslu. Z návrhárov figuroval len Fero Mikloško a Jana Lieskovská. A potom o dve generácie starší tvorcovia, ktorých tvorba sa od mojej výrazne odlišovala. Veľmi mi pomohli ľudia, s ktorými som začínala v televízii Markíza, vtedy som obliekala najmä moderátorky.

Kto vás inšpiroval v začiatkoch vášho pôsobenia na slovenskej módnej scéne?
Vyštudovala som scénické kostymérstvo. Divadlo ma vždy fascinovalo. Tvorili sme baletné kostýmy, korzetové šaty. Divadelné a baletné prepracované, vyšívané a čipkované veci sa mi vždy páčili. Končil sa minimalizmus, to sivé a strohé, ktoré mňa nikdy neoslovilo. Z návrhárov sa mi veľmi páčil Christian Lacroix a Gianfranco Ferré.

Akým vývojom ste z vášho pohľadu prešli za tých desať rokov?
Vždy som vychádzala z istých svojich predstáv a z toho, čo mi je najbližšie. A tým je ženský štýl a to, čo ženy vystihuje. Chcem, aby v mojich modeloch ženská postava vyznela a vynikli jej prednosti. Nikdy nebudem typ moderného hi-tech návrhára. To sú veci, ktoré mi nič nehovoria. Síce sa snažím prispôsobovať trendom, no chcem zostať svojská a plniť si aj svoje predstavy. Chcem ísť svojou zlatou strednou cestou, aby moje veci boli moderné stále, a nielen hitmi jednej sezóny.

Opäť tvoríte na BMD špeciálnu kolekciu...
Kolekcia je tematická, určená na jeseň a zimu. Vytvorila som dvanásť modelov v priereze bežného dňa. Od denných modelov cez koktailové šaty až k večerným róbam. Všetky moje modely vytváram tak, aby potom boli predajné.

Prezraďte o nej čosi viac.

Milujem farby. Na sebe síce nie, no moje modely sú vždy pestré. Tento rok však bude moja kolekcia menej výrazná. Použila som v nej veľa čiernej, telovej a smotanovej, sivej. Nebudú však chýbať zvieracie vzory doplnené jasnou červenou a cyklámenovou. Takže na pár farebných a ozdobných akcentov som nezabudla.

Čo chystáte okrem prehliadky v rámci Bratislavských módnych dní?
Mám veľmi veľa zákazkovej práce. Pre mňa prehliadka znamená vytrhnutie z bežného kolobehu, a potom musím svoju prácu dobiehať. Preto si môžem dovoliť len jednu ročne. Nemám také veľké pracovné kapacity, skôr úzky okruh ľudí, na ktorých sa môžem spoľahnúť. Nechcem výrobu rozbiehať vo veľkom, potrebujem mať vo veciach prehľad.

Koho v súčasnosti obliekate?
Už neobliekam televízne tváre. Sú to skôr dámy z politiky, manželky ministrov.

Máte dve malé deti, dokážete stíhať prácu aj rodinu?
V salóne som si už svoje odžila, keď som tu bývala do skorých ranných hodín. Niekedy som mala pocit, že som tu presedela roky. Chcem sa venovať aj rodine a svojim deťom. Snažím sa všetko si načasovať tak, aby netrpela ani jedna, ani druhá strana. Dala som si limity. Pracovné víkendy sa tiež snažím obmedzovať a som doma s deťmi, nech z nich vyrastú normálni ľudia.

Prezraďte, koľko času trávite v práci?

Do práce chodím na ôsmu a som v salóne tak do piatej alebo šiestej. Medzitým však musím stíhať aj deti, ich školu, krúžky, a preto som stále v jednom kolotoči. U nás je to aj s dovolenkami zložité, stále mám pocit, že musím byť v salóne. Chcem vidieť celý proces tvorby. A preto sa v lete odtrhnem od práce najviac na dva týždne a v zime maximálne na týždeň.

Pôjde vaša staršia dcéra Hanka vo vašich šľapajach?

Ona je skôr športový typ. Aj ja som však ako dieťa bola neposedná. Je pohybovo veľmi zdatná, no je i kreatívna. Veľmi rada vyrába modely. Manuálnu zručnosť teda má a vie aj kresliť. No neviem, či z nej bude módna návrhárka. Doteraz ma brzdila vo všetkých snahách zapojiť ju do mojej tvorby. Odbíjala ma s tým, že ju to nezaujíma. Ťažko povedať. Možno pôjde na dizajn alebo architektúru. Nechávam to na ňu, budúcnosť sa nedá len tak ľahko plánovať, treba vychádzať z individuality dieťaťa.

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: Oles Cheresko

- - Inzercia - -