Dnes je sobota, 25.jún 2022, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Starostlivosť sa nekončí diagnostikou

január 04, 2019 - 14:15
Zdravotný stav pacientov s cukrovkou či vysokým krvným tlakom sa môže napriek liečbe rapídne zhoršiť už za niekoľko mesiacov, ak pokračujú v nezdravom životnom štýle.
Foto: 
Shutterstock

Diabetikom, ktorí nedodržujú lekárom nariadenú diétu a podceňujú starostlivosť o svoje zdravie, hrozí, že budú musieť namiesto jednej tabletky užívať niekoľko liekov alebo používať inzulínové injekcie skôr, než čakajú. „Pri dlhodobom alebo aj náhlom poškodení orgánov, ako napríklad obličiek, ciev zásobujúcich srdcový sval, sietnice a ďalších orgánov, nastupuje liečba inzulínom oveľa skôr. Rizikovou skupinou sú v podstate všetci diabetici, akurát v rôznej miere. Cukrovka druhého typu je celoživotné ochorenie. Ak zvyšovanie dávok tabliet nestačí, pacienti môžu užívať na odporúčanie lekára súčasne aj dva-tri druhy tabliet na zníženie hladín cukru v krvi. Po istom čase ako ochorenie pokračuje, môže byť táto liečba tabletkami neúčinná a nastupuje liečba inzulínom,“ vysvetľuje MUDr. Viliam Vaník, diabetológ z Nemocnice Svet zdravia Svidník.

POČÚVAJTE SVOJE SRDCE

Bol rok 2018 pre vaše srdce náročný? O to väčší dôvod máte na to, aby ste si ho dali „otestovať“. Všeobecný lekár pri obyčajnom meraní tlaku v ordinácii v kombinácii s výsledkami krvných testov dokáže identifikovať vysoký krvný tlak, ischemickú poruchu srdca i kôrnatenie ciev. U pacientov nad štyridsať rokov veku je súčasťou preventívnej prehliadky i EKG vyšetrenie. U Slovákov sú ochorenia srdca jednou z hlavných príčin predčasnej smrti. Ochorenia mávajú nenápadné príznaky. Preto by ste mali čo najskôr získať prehľad o tom, ako sa stres a problémy posledných mesiacov podpísali na vašom srdci.

NEČAKANÉ PROBLÉMY S BRUCHOM

Ak sa po jedle často cítite nafúknutý, bolí vás bruchu, máte kŕče či trpíte zápchou alebo hnačkou, môže ísť o prejav celiakie. Lekári si ešte donedávna mysleli, že celiakia, teda precitlivenosť organizmu na lepok, sa u pacienta začne prejavovať už od útleho veku. Výskum lekárov z Medicínskeho centra pre výskum celiakie Univerzity v Marylande z roku 2010 však priniesol prekvapujúce výsledky. Ukázal, že ochorenie môže vzniknúť a prejaviť sa v ktoromkoľvek veku človeka. Ak trpíte symptómami ochorenia, s návštevou lekára viac neotáľajte. Lepok totiž oslabuje vnútornú stenu tenkého čreva celiatikov, spôsobuje nedostatočné vstrebávanie vitamínov a minerálov a u pacientov trpiacich touto chorobou významne zvyšuje riziko vzniku mnohých druhov rakoviny.

- - Inzercia - -