Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Thajsko – Krajina úsmevu

január 19, 2015 - 11:52
Keď sa niekto chce vybrať po prvýkrát do exotickej destinácie v Ázii, voľba by mala padnúť jednoznačne na krajinu úsmevov, ako ju nazval už nejeden turista. Napriek tomu, že v Thajsku už bol takmer každý, krajina nestratila vôbec nič zo svojho šarmu a je stále exotická aj pre tých, čo už precestovali a videli toho veľa. Poznáte niekoho, kto bol v Thajsku a nebol nadšený? Z môjho pohľadu vyvoláva Thajsko viac nadšených ohlasov ako Kuba, Mexiko alebo Brazília. Ak túžite zažiť svoj prvý príjemný exotický zážitok, vyberte si určite Thajsko.
Foto: 
Prvé miesto, kam smerujú kroky väčšiny turistov je Bangkok, najväčšie mesto v juhovýchodnej Ázii, ktoré Vás okamžite opantá svojou vysokou vlhkosťou, spevavou thajčinou, zopnutými rukami na znak privítania a prvými exotickými vôňami. Bangkok je šialený. Buď ho miluješ alebo neznášaš. A my v BUBO ho milujeme a poznáme asi najlepšie. To mesto je krásne šialené. Mesto s nekonečnými dopravnými kolapsami nad ktorými sa nik nerozčuľuje.  Je príjemné si sadnúť do svojho prvého Tuk Tuku, čo je vlastne taká thajská motorová robustná trojkolka, a nechať sa unášať úzkymi thajskými uličkami. Najväčšou atrakciou mesta je kráľovský palác s najdlhšie vládnucim panovníkom na svete a všetkými zbožňovaný kráľ Bhumibol. Kráľovský palác je krásna zmes khmérskej, thajskej a barmskej architektúry a v strede celého komplexu sa nachádza jadeitový budha, kvôli ktorému sa viedli ťažké boje medzi Laosom, Thajskom a Barmou. Pozlátené budhistické stavby, stupy, prvé modlitby a príbehy z epického príbehu ramajány. Alebo by ste chceli vidieť najväčšieho ležiaceho budhu v Bangkoku vo Wat Po? A čo by ste povedali na krásny západ slnka nad Bangkokom z kachličkovej stupy Wat Arun? Alebo uprednostníte radšej plavbu po rozliatej rieke Cho Praya či necháte sa zaviesť do exotickej čínskej štvrte, v ktorej sa prenesiete do čínskeho kantonu? Bangkok ponúka veľa. Medzi modernými budovami sa ukrývajú rôzne budhistické chrámy, kde dokážete uniknúť pred ruchom mesta. A ak toho máte veľa, treba si dať chutný sladký ananás. Zaručujem Vám, že tak dobrý ste nikde inde nejedli. Ale pozor! Miestni veľmi radi dávajú do všetkého chilli. Aj pre Vás to je bláznivá kombinácia?
 
 
K tomu večer neísť na slávnu ulicu, kde v 70. rokoch oslavovali hippies by bolo bláznovstvo. Príjemné bary s dobrým thajským pivkom, príjemnou hudbou, kde na ulici môžete skúsiť aj vyprážané kobylky, cvrčky, či dokonca aj hada, alebo slávnu thajskú palacinku s domácou čokoládou. Keď prídem do Bangkoku, prvý večer moje kroky vždy vedú sem, aj keby som bol neviem ako unavený.. Je to taký rituál, nutnosť, tu je stred mesta, kde sa stretávajú cestovatelia a vymieňajú si svoje rady a skúsenosti. A kto má ešte viac síl, treba pozrieť aj vykričanú štvrť Patpong. V roku 1967  prichádzali do Thajska americkí vojaci tráviť svoju dovolenku počas vietnamskej vojny. Jeden čínsky podnikateľ kúpil neatraktívne pozemky v Bangkoku a zaregistroval si na tomto mieste reštaurácie, čajovne a zábavné podniky. Dnes sú to samé bary so sporo oblečenými dievčatami, ale kvôli čomu sa sem chodí je svetoznáma transvetity show. Možete mať názor hocijaký, ale vidieť ,,ich“ ako tancujú, ako sú oblečení...budete sa šialene baviť. Nie nadarmo sa vraví, že keď vidíš peknú ženu v Thajsku na 99 percent je to chlap.
 
 
Thajská kuchyňa je jedna veľká téma. Opäť nepoznám nikoho komu by nechutila či už jemne pikantná polievka Tom Yam s obrovskými krevetami alebo ryžové rezance či kuriatko v kokosovej omáčke... Keby ste tu boli aj celý rok, každý deň ochutnáte niečo, čo ste dovtedy neokoštovali.  Ja osobne mám rád na raňajky veľkú slížovú polievku zo zeleninou, na obed opekanú ryžu s morskými plodmi a všadeprítomným čilim a na večeru Tom Yam. Výhodou je, že aj keď veľa jete, nedá sa pribrať, lebo kuchyňa nie je mastná ako tá naša. Naši BUBO sprievodcovia majú tajné tipy na skvelé kulinárske zážitky.
 
 
V blízkosti Bangkoku máte známe plávajúce trhy, kde dedinčania priplávajú na svojich člnoch a predávajú vám hlavne pre nás krásne exotické ovocie. Už ste niekedy mali dračie ovocie? Viete ako chutí? Rambutany, liči, sladké banány, ananás, sladké žltočervené mangá a na požiadanie vám ich hneď aj nakrájajú.  A keď už toho máte dosť a chcete zrelaxovať, treba skúsiť thajskú masáž. Keď vidíte svoju prvu masérku, máte pocit, že to malé útle 40 kilové dievča vás určite nezvládne pomasírovať. Keď sa presvedčíte na vlastnej koži, čo s vami dokáže a budete cítiť každý sval na tele, ktorý vám zručne uvoľní, nebudete vedieť ako to vôbec spravila. Ja mám najradšej, keď si dám hodinovú masáž nôh. Vždy príjemné zaspím a moje nohy sú potom ako vymenené a únava z celodenného chodenia je preč. Najlepšie na celej veci je, že masáže nájdete úplne všade. Ešte stále váhate či Thajsko je pre vás ideálna destinácia?
 
 
Thajsko má najkrajšie pláže v celej Juhovýchodnej Ázii a z tohto vyplýva, že thajské pláže sú jedny z najkrajších na svete. Mne najviac k srdcu prirástli pláže v okolí mestečka Krabi.  Je to prírodná rezervácia so skalnatými ostrovmi trčiacimi z mora ako dračie zuby, známymi z filmu s Jamesom Bondom. Andamanské more je neuveriteľne teplé a plné živočíšstva. Podľa mojej skúsenosti najkrajšie a najromantickejšie ostrovy sú tie, ktoré nenájdete na mape. A tu máte šancu za deň navštíviť až tri. Môžete si prenajať loďku a v sprievode skákajúcich delfínov sa doviesť na svoj ostrov, ktorý obehnete dookola za 5 minút. Biely piesok, skláňajúce sa kokosovníkové palmy, mangrovníkové zákutia a ryby, ktoré Vám jedia priamo z ruky trebárs aj banán. Najviac navštevovanými plážami je Pattaya, ale keď hľadáte niečo, kde je menej  turistov a krajšie pláže, odporúčam jednoznačne Krabi.
 
 
Keď sa opýtate ľudí, čo im v Thajsku prirástlo k srdcu, tak vám väčšinou povedia, že domáci a ich pozitívny pohľad na svet. A všadeprítomný úsmev. Minule som sa zamyslel, či som videl zamračeného Thajca. Aj keď sem chodí veľa turistov, stále sa usmievajú. Ten úsmev je šialene nakazlivý! Hoci si Thajsko zažilo nejednu pernú chvíľku, oni si povedia. Načo sa rozčulovať? Zmením to? Nie, život ide ďalej. 
 
Text: Martin Navrátil
Sprievodca CK BUBO

- - Inzercia - -