Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Voda ako symbol Veľkej noci: Čo sa ukrýva za jednotlivými písmenami?

marec 20, 2018 - 13:21
Voda, ktorá určite patrí k Veľkej noci v sebe ukrýva aj omnoho viac. Začiatočné písmená tejto priezračnej tekutiny v sebe skrývajú tradície, ktoré sú tradičné, no niektoré už aj zabudnuté.
Foto: 
V ako vajíčko, ktoré patrí k Veľkej noci ako stromček k Vianociam. Maľované, vzorované, vyfúknuté, s čokoládou. Sú odmenou pre chlapcov, ktorí nie sú v dome vždy vítaní. Ozdoba je to taktiež krásna. Na konáriku, v miske či v košíku. Znak toho, že Veľká noc prišla. Aj varené má na stole význam. Je symbolom znovuzrodenia. Toľko v jednom malom vajíčku.
 
 
O ako otuženie vo vode. Niektoré dievčatá nenávidia oblievanie vodou. Skrývajú sa. Iné zas s radosťou otvoria dvere a čakajú. Čakajú na čistú vodu, ktorá im má zaručiť zdravie a krásu po celý rok. Nebude však teplá. To určite nie. Musí byť studená až ľadová. Otužovanie je zdravé, tak nech sa chlapci predvedú.
 

D ako dedina, ktorá žije tradíciami. V meste sa stretnú najbližší príbuzní, polejú sa hrnčekom vody, posedia, pojedia a idú domov. Na dedine toto ale nehrozí. Celá je hore nohami. Chlapci klopú z dverí na dvere. Ich nezaujíma, že ich nepoznáte po mene. Ste z tej istej dediny, nemáte na výber. V tých najtradičnejších sa táto celodenná výprava odohráva v dobových krojoch. Krásny pohľad. Pravé tradície sa uchovali len tu.

 

 

 
A ako alkohol, ktorého nikdy nie je dosť. Chlapcov treba pravdaže aj odmeniť. Okrem vajíčok a koláčov sa posilnia aj alkoholom. Na konci tejto celodennej túry majú čo robiť aby sa vrátili naspäť domov. Tradícia odmeňovania sa preniesla aj na financie. Už očakávajú aj peniaze. Dievčatá sa pravdaže zdráhajú. Napiekli koláče, ponalievali a ešte im majú platiť za studenú sprchu? Na dedine nemožné, v meste možné. Dať každému chlapcovi na dedine len jedno euro. Na konci dňa nemáte nič v peňaženke. 
 

Foto: shutterstock, archiv, pixabay, SITA/Tomáš Somr
Martina Rybárová

- - Inzercia - -